19/11/2023
Melisses BC 12 11 4 21 - 48 -
Κλειώ 10 14 7 21 - 52 -

Κλειάρα και πάσης Ελλάδος!

Τι κι αν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο - 10, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Η Κλειώ έβγαλε μεγάλα αποθέματα ψυχής, βρήκε τεράστια σουτ και με αντεπίθεση διαρκείας πανηγύρισε μία τεράστια νίκη απέναντι στις Μέλισσες με 48 – 52.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τις ελαφρώς καλύτερες Μέλισσες να έχουν μικρό προβάδισμα με 12 – 10.Σ. Μπουγιούκος με 5 και Πάτσης με 4 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση για τους προπορευόμενους, ενώ για την Κλειώ που ακολουθούσε από κοντά, από 3 πόντους πέτυχαν Τσιώλος και Σφήκας.

Η Κλειώ έκανε τρομερό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Αμπατζή(4)-Καστανιώτη(4), έτρεξε επιμέρους 2-12 και μπήκε σε θέση οδηγού(14-22). Οι Melisses δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση, έτρεξαν δικό τους σερί 9-0 με δύο τρίποντα του Γαρυφαλάκη , για να έρθει ο Γρομιτσάρης στην εκπνοή να διαμορφώσει το 23 – 24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ φτωχό από πλευράς συγκομιδής των δύο ομάδων(4-7), με την Κλειώ να παίρνει σκορ από Αμπατζή(3), Τσιώλο και Καραμπέτσα,για το 27 – 31. Πάτσης και Δούκας έβαλαν από 2 πόντους για τις εξαιρετικά άστοχες Μέλισσες.

Το καλύτερο μας το κρατούσαν για την τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες. Οι Μέλισσες μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, έτρεξαν σερί 17 – 4, με ηγέτες τους Γαρυφαλλάκη με 7, Νάνη με 5 και Σ. Μπουγιούκο με τρίποντο και έκατσαν για τα καλά στη θέση του οδηγού,ξεφεύγοντας με διψήφια διαφορά(45-35). Όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι είχαν βάλει το νερό στο αυλάκι,όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορετική άποψη. Με κατάθεση ψυχής, αστείρευτες δυνάμεις και αντεπίθεση διαρκείας, γύρισαν τούμπα το ματς! Ο εκπληκτικός και αιώνιος έφηβος Σωκράτης Σφήκας με 8 πόντους έδωσε το έναυσμα, ο Καραμπέτσας με 4 έδινε πολύτιμες βοήθειες και ο Καστανιώτης με πολλές κερδισμένες μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 48 – 52.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Αμπατζής με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Γαρυφαλλάκης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Melisses είχαν 10/36 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 10/16 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Η Κλειώ είχε 20/57 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/17 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Melisses (Σ.Μπουγιούκος): Γαρυφαλάκης 15, Δούκας 2, Α. Μπουγιούκος 6, Σ.Μπουγιούκος 13, Νάνης 6(12ρ.), Πάτσης 6.

Κλειώ(Αμπατζής): Αμπατζής 9(8ρ.), Γρομιτσάρης 4, Καραμπέτσας 8, Καστανιώτης 7(9ρ.), Πασχάλης 2, Πολυχρονόπουλος 4, Σφήκας 11, Τσιώλος 7(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ανατροπή και η πίστη της Κλειούς!