07/02/2023
Never Coupen 12 9 15 12 - 48 -
RBD Bear 365 15 12 17 17 - 61 -

Κλειδώνει τα playoff η Bear 365!

Το βράδυ της Τρίτης 7 Φεβρουαρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, η Bear365 χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, επικράτησε με 48 – 61 απέναντι στην Νever Coupen, πέτυχε την 10η νίκη της στο πρωτάθλημα και φαίνεται να εξασφαλίζει την θέση της στα πλέι οφ.

Αγριεμένη από το ζέσταμα μπήκε η Αρκούδα στο πρώτο δεκάλεπτο και πυροβολώντας κατά ριπάς από την περιφέρεια με Ροντογιάννη, Σπύρου και Τ. Κοψιδά, διατηρούσε προβάδισμα με 12 – 15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι ερυθρόλευκοι με 4 πόντους του Τρίμμη και τρίποντο του Δαλέτζα, δεν άφηναν την διαφορά να ξεφύγει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι συνέχισαν να οδηγούν σχετικά εύκολα την κούρσα με πρώτα βιολιά τους Βαγενά με 4 πόντους και Α. Κοψιδά με τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους που κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ, ένα τρίποντο έβαλε ο Χρονόπουλος και από ένα καλάθι οι Πετρόπουλος, Καρπουζλής και Τρίμμης.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μπουν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με τρίποντα από Μακρίδη(2) και Χρονόπουλο, και την 365 με το δίδυμο Σπύρου με 8 πόντους και Ροντογιάννη με 6 αντίστοιχα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, να κρατάει τα ηνία του αγώνα (36-44).

Δεν άλλαξε κάτι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με την 365 να κρατάει σχετικά εύκολα το προβάδισμα και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 48 – 61. Ο Αρμακόλας με 5 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, ο Ροντογιάννης συνέχιζε τα υδραυλικά του και τέσσερις ακόμα παίκτες, έβαλαν από ένα καλαθάκι για την νίκη Πράσινων. Στην αντίπερα όχθη, η Never Coupen, είχε τον δαιμόνιο Τρίμμη και τον γίγαντα Βαγενά να παλεύουν με 6 πόντους έκαστος, χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόφιλος Ροντογιάννης με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Τρίμμης με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Never Coupen είχε 13 / 34 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 4 / 12 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ , έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 23 λάθη. Η Bear365 είχε 16 / 36 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 8 / 16 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ , έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Never Coupen(Μακρίδης): Αργύρης 9(13ρ.), Δαλέτζας 3, Καρπουζλής 4(13ρ.), Μακρίδης 9, Μουστάκας, Πετρόπουλος 2, Τρίμμης 15, Χρονόπουλος 6.

Bear 365(Μαυρομάτης): Αρμακόλας 7, Βαγενάς 5(9ρ.),Κουμάσης 2, Αρ. Κοψιδάς 3, Τ. Κοψιδάς 5, Α. Κοψιδάς, Μαυρομάτης, Ροντογιάννης 20, Σολδάτος 4, Σπύρου 13, Τσιριμπάσης 2.

Τι μας άρεσε: O αεικίνητος Ροντογιάννης, οι μπούκες του Τρίμμη και οι εμπνέυσεις του Μακρίδη.