30/09/2022
Black Mamba 11 22 21 19 - 73 -
Κέρβεροι 21 9 10 14 - 54 -

Κλειδώνει την πρωτιά το Black Mamba!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena το Black Mamba υποδέχθηκε τους Κέρβερους για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Η ομάδα του coach Μπασδάνη φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και με πληθώρα πρωταγωνιστών, ως συνήθως, επικράτησε με 73-54 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Με το δίδυμο Ντάγκας (7π.) – Λαρεντζάκης (6π.) να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό στην περιφέρεια οι Κέρβεροι αιφνιδίασαν το Mamba και μπήκαν σε θέση οδηγού, ενώ μάλιστα προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε λογική απόσταση χάρη στα καλάθια των Μπασδάνη Β. (5π.), Δέδε (4π.) και Μπολοτάκη (2π.). Σκορ δεκάλεπτου, 11-21.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Το Black Mamba ανέβασε στροφές, κυρίως επιθετικά, έτρεξε ένα καλό σερί με πρωταγωνιστές τους Μπολοτάκη (10π.) και Μπασδάνη (8π.) και ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα. Ο Ντάγκας συνέχισε να προσφέρει λύσεις στους Κέρβερους, αλλά έμοιαζε μόνος επιθετικά και έτσι το προβάδισμα χάθηκε. Σκορ ημιχρόνου, 33-30.

Στην επανάληψη το Black Mamba εμφανίστηκε απόλυτα συγκεντρωμένο. Αναγκάζοντας σε αρκετά λάθη τους Κέρβερους και βρίσκοντας εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, η ομάδα του coach Π. Μπασδάνη άρχισε να χτίζει διαφορά ασφαλείας. Δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό οι Κέρβεροι καθώς αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στο αμυντικό transition. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 21-10.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά. Το Mamba με δράστες τους Χιμντάν (6π.), Μονέο (6π.) και Καριώτη (4π.) απλοποίησε έτι περισσότερο την υπόθεση νίκη, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους Κέρβερους. Δεύτερη νίκη, λοιπόν, σε ισάριθμα ματς για το Black Mamba που φαίνεται να κλειδώνει την πρωτιά του ομίλου.

Στο τέλος του αγώνα, το Black Mamba είχε 27/63 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Κέρβεροι είχαν 15/34 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Μπασδάνης με 18 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζαΐμης με 9 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/4 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Black Mamba (Μπασδάνης) : Χιμντάν 10 (7ρ.), Δέδες 8, Καριώτης 5, Μονέος 9 (9ρ., 6 ασί., 1 τρ.), Μπασδάνης Β. 18 (7ρ., 1 τρ.), Μπολοτάκης 19 (6ρ.), Ρεπάνης 4 (9ρ., 1 τρ.).

Κέρβεροι (Συλιγνάκης) : Αγγελόπουλος 3, Ζαΐμης 9 (19ρ.), Κάπρος, Κουμπής 2, Λαρεντζάκης 15 (3), Ντάγκας 19 (3), Παντελής 4, Συλιγνάκης 2 (7ρ.), Συμσερίδης, Χριστοδουλάκης.

Τι μας άρεσε : Η κλασική πολυφωνία του Mamba.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Συμσερίδη. Περαστικά Δημήτρη !