21/01/2023
ESDDA Graduates 5 11 18 14 - 48 -
Basket Case 6 10 7 18 - 41 -

Κλειδώνουν την οκτάδα οι ESDDA!

Σάββατο απόγευμα 22 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, οι ESDDA Graduates με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα και βάση για την τελική επικράτηση το εξαιρετικό τους τρίτο δεκάλεπτο, πήραν ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου από την Basket Case, επικράτησαν με 48 – 41 και εδραίωσαν την θέση τους στην προνομιούχο οκτάδα που οδηγεί στο πλέι οφ.

Σε ρεσιτάλ αστοχίας επιδόθηκαν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους ESDDA να προηγούνται 4-0 με Σαπουντζή-Λουκαΐδη και την Basket Case να απαντάει με 4 πόντους του Καλοκαιρινού και καλάθι του Κ. Κολιάκου για το 5 – 6.

Ισορροπημένο, ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις ομάδες να πηγαίνουν σε χαμηλό τέμπο και το σκορ ημιχρόνου να είναι ισόπαλο 16 – 16. Ο Μηνάς με γκολ φάουλ και υπέροχες δημιουργίες, έδινε τον ρυθμό στους Οράνιε, με τον Σαπουντζή να είναι το πρώτο βιολί με 4 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Κ. Κολιάκος κουβαλούσε την επίθεση με 4 πόντους, με τον Σταμουλακάτο να ακολουθεί με ένα τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Basket Case δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον τρόπο να σκοράρει απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των Esdda, με Κολιάκο, Νινιό και Kαλοκαιρινό να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και με τον Σαπουντζή να παίρνει φωτιά με 7 πόντους, τον Λουκαΐδη να ακολουθεί με 5 και το δίδυμο Μηνά – Ναρλή να προσθέτουν από 3, να στείλουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(34-23).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν όσο πιο νωρίς μπορούσαν το παιχνίδι, με τον Σαπουντζή να είναι αιχμή του δόρατος με 6 πόντους και τους Γκάμαρη,Τσακίρη και Λουκαΐδη να δίνουν βοήθειες για το 46-31! Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στα πέντε λεπτά που απέμεναν για το τέλος του παιχνιδιού, ήταν να βρουν λύσεις στην επίθεση με Νινιό(4), Σαρακινό και Σταμουλακάτο, ρίχνοντας την διαφορά και χάνοντας με το τιμητικό 48 – 41.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Σαπουντζής με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Νινιός με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Esdda είχαν 15/47 τρίποντα, 3/13 τρίποντα, 9/22 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Η Basket Case είχε 10/42 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 9/19 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

ESDDA Graduates(Τσίτσιρας): Αληγιάννης ,Γκάμαρης , Λουκαΐδης 10(16ρ.), Μηνάς 7, Ναρλής 4, Σαπουντζής 21(13ρ.), Σκενδέρογλου 1(7ρ.), Τσίτσιρας, Τσακίρης 3.

Basket Case(Χέλμης): Καλοκαιρινός 11(9ρ.), Γ. Κολιάκος, Κ. Κολιάκος 9(9ρ.), Μαλάκης, Νινιός 10, Σαρακινός 3, Σταμουλακάτος 4(9ρ.), Χέλμης 4, Ψαράκης.

Τι μας άρεσε: Οι δημιουργίες του Μηνά και το γεμάτο ουσία παιχνίδι του Σαπουντζή!