02/04/2023
Δαλάι Κλάμα 14 15 14 11 - 54 -
Wolves 14 15 13 8 - 50 -

"Κλείδωσαν" την δεύτερη θέση οι Δαλάι Κλάμα!

Όντας καλύτεροι στις λεπτομέρειες, οι Δαλάι Κλάμα επικράτησαν των Wolves και "κλείδωσααν" την δεύτερη θέση στον τέταρτο όμιλο της Evolution League.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 14-14. Για τους μόλις έξι Δαλάι, οι Μπαλατσός, Φλαμπούρης και Ντεμελής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ για τους μόλις 7 Wolves,το κουπί στην επίθεση τράβηξαν οι Παπαευσταθίου και Παναγιωτόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ. Οι Δαλάι ενεργοποίησαν τον Μπέη στο παιχνίδι τους και με το μακρινό σουτ του Ντεμελή σημείωσαν 15 πόντους, ενώ οι "Λύκοι" με τα τρίποντα του Μεϊκόπουλου έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις. Σκορ ημιχρόνου, 29-29.

Το ντέρμπι όπως ήταν λογικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Δαλάι ωστόσο να είναι οριακά καλύτεροι και να αποκτούν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (43-42), ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Εξαιρετικός σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης ήταν ο Μπαλατσός που κυριάρχησε στην ρακέτα, πήρε πολλά ριμπάουντ και σκόραρε όταν η ομάδα τον είχε ανάγκη. Οι φιλοξενούμενοι που έχασαν λόγω τραυματισμού τον Παναγιωτόπουλο, έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια του Πολυχρονίδη και του Καρατζά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο... σοφούς. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν για κάθε κατοχή, να βγάζουν ωραίες συνεργασίες και να κάνουν το παιχνίδι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Οι Δαλάι Κλάμα εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο αντίπαλος συμπλήρωσε από νωρίς ομαδικά φάουλ κι έτσι σκόραραν με απόλυτη ψυχραιμία από την γραμμή των βολών. Από την άλλη μεριά, ο Πολυχρονίδης όντας σε εξαιρετική κατάσταση κρατούσε μόνος του την ομάδα του ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, οι γηπεδούχοι έπαιξα καλή άμυνα έβαλαν μεγάλα σουτ και έφτασαν στη νίκη με 54-50 που τους εξασφαλίζει και μαθηματικά την δεύτερη θέση στον όμιλο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φλαμπούρης με 17 πόντους (5/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/40 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 6/21 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/45 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μπέης 7 (1), Μπαλατσός 13, Ντεμελής 7 (1), Ρούσσος 1, Τσίτος 9, Φλαμπούρης 17 (2)

Wolves (Τύρος): Καρατζάς 17 (1), Μεϊκόπουλος 7 (1), Παναγιωτόπουλος 7 (2), Παπαευσταθίου 7 (1), Πολυχρονίδης 8, Ρεκαντζής 2, Τύρος 2

Τι μας άρεσε: Το όμορφο και ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν και οι δύο ομάδες.