23/03/2022
Brazzers 19 15 26 23 - 83 -
Uncle Drew 24 17 20 15 - 76 -

Κλείδωσαν την οκτάδα οι Brazzers!

Το βράδυ της Τρίτης 22, Μαρτίου στον Κολωνό, σε ένα πανέμορφο παιχνίδι με τρομερό ρυθμό και μεγάλα σουτ, οι Brazzers κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 83 – 76 απέναντι στους Uncle Drew και έκλεισαν ραντεβού για τα πλέι οφ!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ματς έκαναν οι Drew και με τρίποντα από Χριστοδουλόπουλο(2), Σιρόγλου και καλάθι του Κάρμα, προηγήθηκαν 0-11! Οι Brazzers στην συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους κυρίως με Ζαφειράκη με 7 και Κατέρη με 5 πόντους να δίνουν λύσεις, ενώ το προβάδισμα για τους Drew ,κρατούσαν κυρίως Μπονάτσος με 4 και Σιρόγλου με νέο τρίποντο(19-24).

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι στην δεύτερη περίοδο και με τρεις βόμβες του Σιρόγλου, 4 πόντους του Συριανού και βοήθειες από Μπονάτσο και Βαρβαρίδη, ξέφυγαν 21-41. Η συνέχεια όμως ανήκε στην ομάδα του Βενέτη, που με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Μπάρμπα με 7 και Γιοβάνη με 4 πόντους αντίστοιχα, μείωσαν στο ημίχρονο 34 – 41.

Τρομερός ο ρυθμός στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ και τους Drew να έχουν ισχνό προβάδισμα 60 – 61. Ο Μπάρμπας ήταν ασταμάτητος με 13 πόντους στην επίθεση των Brazzers με τον Κατέρη να ακολουθεί με 6, ενώ για τους προπορευόμενους, ο Μπονάτσος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, με τον Συριανό να είναι από κοντά με 5.

Με τους Μπάρμπα, Κατέρη να βάζουν από ένα τρίποντο και Κωνσταντινίδη, Γιοβάνη από ένα καλάθι, ξεκίνησαν οι Brazzers το δεύτερο δεκάλεπτο , αλλά η απάντηση των Drew με 7 πόντους του Σιρόγλου, τρίποντο του Κανδηράκη και βολές του Μπονάτσου, έκαναν το σκορ 72 – 73. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα μέσα στο παρκέ και με μεγάλο πρωταγωνιστή ξανά τον Μπάρμπα με 8 πόντους, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ το 83 – 76.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Μπάρμπας με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Σιρόγλου με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι Brazzers είχαν 23 / 49 δίποντα, 8 / 31 τρίποντα, 9/16 βολές , κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 3 λάθη. Οι Drew είχαν 15 / 35 δίποντα, 13 / 29 τρίποντα, 7/8 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Brazzers (Βενέτης): Αμπάζογλου 6(7ρ.), Βαρθολομαίος 3, Γιοβάνης 11(10ρ.), Δαρδαμάνης 7,Ζαφειράκης 7, Κατέρης 14, Κωνσταντινίδης 4(7ρ.), Μπάρμπας 31(8ρ.).

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Βαρβαρίδης 5(7ρ.), Βλυσσίδης 2, Κάρμας 4, Κανδηράκης 3, Μπονάτσος 14(7ρ.), Οικονομάκος 5, Σιρόγλου 28(8ρ.), Συριανός 9, Χριστοδουλόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Ο φοβερός ρυθμός της αναμέτρησης και το επίθετό κρεσέντο των Μπάρμπα – Σιρόγλου.