15/02/2023
Somalia Pirates 8 6 17 13 - 44 -
Brothers United 15 15 13 8 - 51 -

Κλείδωσαν την παραμονή οι Brothers United!

Το βράδυ της Τετάρτης 15 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena, οι Brothers United με την νίκη τους με 44 – 51 απέναντι στους Σομαλούς Πειρατές, έφτασαν το ρεκόρ τους στο 7-7 και εξασφάλισαν ουσιαστικά την παραμονή τους στην Μaster, με τους Ροσονέρι να έχουν από εδώ και πέρα το πιστόλι στον κρόταφο.

Όπως αναμενόταν ξεκίνησε η πρώτη περίοδος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν αρκετά στην επαφή και τους καλύτερους Βrothers να έχουν προβάδισμα με 8 – 15. Ο Καλαματιανός με την είσοδο του έγινε σημείο αναφοράς με 7 πόντους, με τον Λεζαΐ να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 4, ενώ για τους Σομαλούς που κυνηγούσαν από την αρχή το σκορ, από ένα καλάθι πέτυχαν Γιαννοσπύρος, Παπαηλιού, Παπαδάκης και Μαυράκης.

Ακριβώς ίδια η εικόνα του δεύτερου δεκαλέπτου της αναμέτρησης, με τους Brothers να ελέγχουν εύκολα το παιχνίδι και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 14 – 30. Η ομάδα του Καράμπελα, έπαιζε όμορφο και γρήγορο μπάσκετ με Λεγάκη(6) και Μπιτζή(4) να είναι οι πρωταγωνιστές στην επίθεση, ενώ για την ομάδα του Βελιβασάκη που δεν έβρισκε εύκολα λύσεις στο σκοράρισμα, ξεχώρισε ο Παπαηλιού με 4 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, πυροβολώντας κατά ριππάς από την περιφέρεια με Ράπτη(2), Κατραντζή, στέλνοντας την διαφορά στους 20. Στην συνέχεια οι Σομαλοί εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των Brothers, έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα και με την τριάδα Ντούλη(5), Γιανοσπύρο(4) και Παπαηλιού(4) να οδηγούν την επίθεση, πλησίασαν 31 – 43.

Γιαννοσπύρος(7) και Παπαηλιού(4) πήραν από το χεράκι τους Σομαλούς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, πλησιάζοντας για την ομάδα τους σε 39 – 44 και δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στον αγώνα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Brothers παρότι δεν πέτυχαν κανένα καλάθι εντός παιδιάς και έχασαν και αρκετές βολές, βρήκαν 8 πόντους από την γραμμή με Λεγάκη, Κουφαλιώτη και Καλαματιανό, φτάνοντας στην πολυπόθητη νίκη με 44 – 51.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Τίτος Ράπτης με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαηλιού 18 πόντους, 10 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Σομαλοί είχαν 19 / 52 δίποντα, 1 / 8 τρίποντα, 3 / 10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Brothers είχαν 14 / 44 δίποντα, 4 / 14 τρίποντα, 11 / 27 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Somalia Pirates(Βελιβασάκης): Γιαννοσπύρος 15(9ρ.), Μαυράκης 2, Νικολουζάκης 2(15ρ.), Ντούλης 5, Παπαηλιού 18(10ρ.), Στραβοπιεράκος.

Brothers United (Καράμπελας): Καλαματιανός 9(7ρ.), Καράμπελας, Κατραντζής 5, Κουφαλιώτης 6, Λεγάκης 10(7ρ.), Λεζάι 4,Μπιτζής 7(7ρ.), Πίτος 2(7ρ.), Ράπτης 8.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.