19/03/2023
Young Ballers BC 21 22 16 15 - 74 -
Bulldogs 17 11 19 20 - 67 -

Κλείδωσαν την πρωτιά οι Young Ballers!

Στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Evolution League τερμάτισαν οι Young Ballers, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισαν τα Bulldogs με 74-67 και εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν τα Bulldogs στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Λούβαρη και τρίποντα των Δημητρακόπουλου - Λαζανάκη, προηγήθηκαν με 4-12 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Βούλγαρη, 5 του Ανδρεάδη και 4 του Στεφανάκου, προσπέρασαν με 21-17!

Στην δεύτερη περίοδο οι Young Ballers συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Μουζάκη να σκοράρει 8 πόντους και τους Στεφανάκο, Ζορμπάνο και Βούλγαρη να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 43-28. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με τον Απέργη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Bulldogs μπήκαν πιο δυνατά και με 6 πόντους του Λούβαρη, 6 του Δημητρακόπουλου και 4 του Λαζανάκη, μείωσαν από τους 17 στους 6, 53-47. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα του Στεφανάκου στο +12, 59-47, χάρη σε 7 νέους πόντους του Βούλγαρη και τρίποντο του Ανδρεάδη. Σκορ τρίτης περιόδου 59-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι πράσινοι έφτασαν δίκαια στη νίκη με 74-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βούλγαρη, Ζορμπάνου, Σταματή και Ανδρεάδη. Για τους οράνιε στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λούβαρης, Δημητρακόπουλος και Απέργης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 24/51 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/28 βολές, 18/37 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Young Ballers ο συνήθης ύποπτος Βούλγαρης με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 5/10 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Bulldogs ο Λούβαρης με 21 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη.

Young Ballers (Στεφανάκος): Ανδρεάδης 10 (2), Βούλγαρης 24 (4), Ζορμπάνος 9 (1), Κρόκος 2, Μουζάκης 10, Σταματής 7, Στεφανάκος 12

Bulldogs (Απέργης): Γαλάνης 2, Απέργης 11, Δημητρακόπουλος 24 (3), Διαμάντης 1, Λαζανάκης 8 (1), Λούβαρης 21

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των Young Ballers!