09/02/2022
Χάνειball 12 15 12 10 - 49 -
Gallika and Piano BC 24 11 6 15 - 56 -

Κλείδωσαν την τετράδα τα Gallika and Piano!

Την Τρίτη το βράδυ 8 Φεβρουαρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, τα Γαλλικά και Πιάνο επέστρεψαν στις νίκες με 49-56, απέναντι στην μαχητική αλλά κουρασμένη στο τέλος Χάνειball!

Ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικός με τα Γαλλικά να πιάνουν υψηλή απόδοση και να ξεφεύγουν με double score (12 – 24). Ο Ιωάννου ήταν το πρώτο βιολί των φιλοξενούμενων με 9 πόντους και είχε τον Γκίκα με δύο τρίποντα να τον ακολουθεί, ενώ για την Χάνειball, Κ.Κ.Χριστόπουλος και Κότσιφας είχαν από 5 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς και με τον Κ.Κ. Χριστόπουλο να είναι καυτός με 7 πόντους, μείωσαν 27 – 35 στην λήξη του ημιχρόνου. Για τους κυανέρυθρους, ο Γράδος ήταν το πρώτο βιολί με 5 πόντους και από ένα καλάθι έβαλαν Σ.Πιερρουτσάκος, Γκίκας και Ιωάννου.

Στην τρίτη περίοδο τα Γαλλικά παρότι κόλλησαν επιθετικά, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με καλάθια από Πιερουτσάκο και Ιωάννου, αλλά η συνεχόμενη αντεπίθεση της Χάνειbal με 5 πόντους του Κ.Σ. Χριστόπουλου, τρίποντο του Κ.Κ.Χριστόπουλου και 4 πόντους του Γούβη, έφερε το ματς στο 39 – 41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Χανειball με 5 πόντους του Κ.Σ. Χριστόπουλου και 4 του Γούβη προσπαθούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά η ψυχραιμία και οι περισσότερες δυνάμεις των φιλοξενούμενων, με τον Γράδο να είναι μπροστάρης στην επίθεση με 7 πόντους, τους έδωσε τη νίκη με 49 – 56.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Ιωάννου με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Γούβης με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Χάνειball είχε 13 / 39 δίποντα, 6 / 31 τρίποντα, 5 / 8 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Τα Gallika είχαν 15 / 41 δίποντα, 6 / 27 τρίποντα, 8 / 17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Γούβης 10(14ρ.), Μπελεφάντης 2(12ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 14, Κ.Σ. Χριστόπουλος 13(12ρ.), Δ. Χριστόπουλος 2, Δαμουλάκης (8ρ.), Κότσιφας 8.

Gallika and Piano(Μαντζούκης): Σ.Πιερουτσάκος 2(6ρ.), Ι. Πιερουτσάκος 8(10ρ.), Μαντζούκης, Γκίκας 11, Γράδος 18(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη της αναμέτρησης.