06/03/2024
Τεμπελχανάδες 10 16 14 28 - 68 -
Frigo Driver 14 11 12 25 - 62 -

Κλείδωσαν  την οκτάδα οι Τεμπελχανάδες!

Οι Τεμπελχανάδες επικράτησαν των Frigo Driver με σκορ 68-62, σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες και εξασφάλισαν την είσοδό τους στα πλει οφ.

Οι Τεμπελχανάδες ήθελαν την νίκη για να εδραιώσουν την παρουσία τους στην οκτάδα, με τους Frigo Driver να κυνηγάνε όσο γίνεται ψηλότερο πλασάρισμα ενόψει πλέι οφ. Με πολλές απουσίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες,  με τους γηπεδούχους να έχουν έξι παίκτες διαθέσιμους και τους φιλοξενούμενους μόλις πέντε. Οι Τεμπελχανάδες ξεκίνησαν καλύτερα στην επίθεση και με καλάθι του Δημαρά, προηγήθηκαν 8-3. Οι Frigo Driver απάντησαν άμεσα και με σερί 9-0 πήραν το προβάδισμα (8-12). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-14.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο. Οι Τεμπελχανάδες πέρασαν μπροστά στο σκορ με συνεχόμενα καλάθια του Δημαρά (24-18), με τον Σταύρο Μιχαλακάκο να παλεύει μόνος τους να κρατήσει τους Frigo Driver κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26-25.

Το ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να απαντάνε σε κάθε ευκαιρία. Η κούραση είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της για τους Frigo Driver, καθώς δεν είχαν αλλαγή, ενώ άρχισαν να αντιμετωπίζουν και πρόβλημα με τα φάουλ. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 40-37.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι και κρίθηκε όπως αναμενόταν στις λεπτομέρειες. Με καλάθι του Καραγεώργου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 52-47, για να έρθει ο Γιώργος Μιχαλακάκος με συνεχόμενους πόντους να ισοφαρίσει σε 58-58. Το πέμπτο φάουλ του Παπαδάκη ήταν καθοριστικός παράγοντας για την έκβαση της αναμέτρησης, καθώς οι Frigo Driver ολοκλήρωσαν το ματς με τέσσερις παίκτες. Οι Τεμπελχανάδες δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και τελικά πήραν την νίκη με σκορ 68-62 και  με την νίκη αυτή κλείδωσαν την παρουσία τους στα πλέι οφ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζηκωνσταντίνου με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Χατζηκωνσταντίνου 12, Καραγεώργος 13, Δημαράς 19, Γκούμας 10, Ανδρικόπουλος 7, Κολιούσης 7.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκίκα 6, Μαθιός 8, Παπαδάκης, Μιχαλακάκος Σ. 13, Μιχαλακάκος Γ. 35.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την νίκη των Τεμπελχανάδων.