28/03/2023
Athens Bucks 16 16 8 9 - 49 -
Basket Maniacs 13 13 18 15 - 59 -

Κλείδωσε και μαθηματικά η παραμονή των Maniacs!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Basket Maniacs επικράτησαν 49-59 των Athens Bucks, κλειδώνοντας και μαθηματικά την παραμονή τους στην Evolution League και στέλνοντας παράλληλα τους «Αθηναίους» στην Development. Ντέρμπι ήταν το ματς με τις δύο ομάδες να μοιράζονται ουσιαστικά από ένα καλό ημίχρονο. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με βροχή τριπόντων από αμφότερες τις πλευρές ξεκίνησε το ματς, καθώς οι δύο ομάδες είχαν ικανοποιητικό ρυθμό επιθετικά από τα πρώτα λεπτά. Πιο συγκεκριμένα, οι Bucks βασίστηκαν σε Φωτεινό (6π.), Δανιά (5π.) και Περικό (5π.) μπαίνοντας σε θέση οδηγού, ενώ οι Maniacs απάντησαν με Στενάκη (6π.), Negrin (3π.), Κεραμάρη (2π.) και Στασινόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-13.

Ακριβώς ίδιο ήταν το επιμέρους σκορ και στην δεύτερη περίοδο. Η άμυνα των Maniacs συνέχισε να πληγώνεται από τους Περικό (9π.), Χριστόπουλο (4π.) και Φωτεινό (3π.), ενώ οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές έμειναν σε λογική απόσταση, χάρη στο δίδυμο Καλαμιώτης (7π.) – Negrin (6π.). Σκορ ημιχρόνου, 32-26.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Καλαμιώτη εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη και με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα με ένα σερί 8-18. Κεραμάρης (7π.), Negrin (6π.), Καλαμιώτης (3π.) και Στενάκης (2π.) τράβηξαν κουπί επιθετικά, ενώ την ίδια ώρα οι Athens Bucks αντιμετώπισαν πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση, παρά την προσπάθεια των Φωτεινού (6π.) και Χριστόπουλου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα των Maniacs δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Bucks. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν πιο αποτελεσματικοί, με τον David Negrin (7π.) να ολοκληρώνει την εξαιρετική του εμφάνιση και τη διαφορά να γίνεται διψήφια λίγο πριν το φινάλε. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι μεν κλείδωσαν οριστικά την παρουσία τους Evolution League της ερχόμενης σεζόν και οι δε γνώρισαν και επίσημα τον υποβιβασμό στην Development.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Bucks είχαν 8/32 δίποντα, 9/26 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη. Στον αντίποδα, οι Basket Maniacs είχαν 10/21 δίποντα, 11/27 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο David Negrin με 22 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Περικός με 17 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Athens Bucks (Γκορίτσας) : Γκορίτσας 2, Δανιάς 8 (2), Καμπόλης, Περικός 17 (4), Φωτεινός 16 (3), Χριστόπουλος 6.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Negrin 22 (6), Δημητριάδης 13 (3), Κεραμάρης 10, Σασσάς 2, Στασινόπουλος 2, Στενάκης 10 (2).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.