08/04/2023
Mandra Heat 11 7 16 8 - 42 -
Saint Pauli 28 17 15 14 - 74 -

"Κλείδωσε" την τετράδα η επιβλητική Saint Pauli!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το απογευματινό παιχνίδι του Σαββάτου η Saint Pauli, καθώς χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης, επικράτησε πολύ εύκολα με 42 – 74 απέναντι στην αγνώριστη Mandra Heat και κλείδωσε την θέση της στα πλέι οφ.

H Saint Pauli ήταν καταπληκτική στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε απίθανο μπάσκετ και μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού, με την διαφορά να φτάνει στο + 17. Ο Λεμονίδης ήταν ασταμάτητος με 13 πόντους, με Πιτένη – Κονταρίδη να ακολουθούν με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Μάνδρα που δεν μπορούσε με τίποτα να βρει τα πατήματα της, ξεχώρισε ο Μπιτζιλέκης με 5 πόντους.

Ίδια εικόνα είχαμε και στην δεύτερη περίοδο, με το πάρτυ της Saint Pauli να συνεχίζεται και το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 18 – 45. Ο Λεμονίδης συνέχισε να είναι το πρώτο βιολί με 8 πόντους, με τον Καρακαΐση να δίνει βοήθεια σε άμυνα και επίθεση με 4 πόντους και τον Τζοβάρα να σκοράρει ένα τρίποντο, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ο Γιαννακής πέτυχε ένα τρίποντο με Τσιάβο και Διολέτη να βάζουν από ένα καλαθάκι.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης, με την Μάνδρα να κερδίζει το επιμέρους σκορ με 16 – 15 και να μειώνει στους 27. Διολέτης με 5 , Μπιτζιλέκης με τρίποντο και τρεις ακόμα παίκτες έδιναν τις λύσεις την επίθεση των κόκκινων, ενώ για τους φιλοξενούμενους που έριξαν στροφές αλλά δεν απειλούνταν, ξεχώρισε το δίδυμο Κονταρίδη– Λεμονίδη που πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τις ομάδες να κατεβάζουν στροφές και τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με το τελικό 42 – 74. Ο Σιώκης με 4 πόντους πάλευε στην επίθεση της Μάνδρας, ενώ την νίκη για τους φιλοξενούμενους υπέγραψε ο Πιτένης με 5 πόντους με τέσσερις ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλαθάκι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Λεμονίδης με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Μώλος με 6 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Η Mandra είχε 14/41 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 5/12 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ , έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Η Saint Pauli είχε 25/40 διποντα, 7/29 τρίποντα, 3/6 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ , έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Mandra Heat(Μανήσαλης): Γιαννάκης 9, Διολέτης 9, Μώλος 6(18ρ.), Τσιάβος 4, Μπιτζιλέκης 8, Σιώκης 6.

Saint Pauli(Πιτένης): Τζοβάρας 3, Λεμονίδης 29(10ρ.), Πιτένης 12, Καρακαΐσης 5(14ρ.), Κονταρίδης 11, Καραμούλας 9, Σαρρής (8ρ.- 8 ασίστ).

Τι μας άρεσε: Η επιβλητική φρόντ λάιν της Saint Pauli.