13/04/2022
Aguanile 10 13 13 17 - 53 -
Thunder 16 14 14 14 - 58 -

«Κλείδωσε» την δεύτερη θέση η Thunderblaze!

Την δεύτερη θέση στον 2ο όμιλος της Master League εξασφάλισε η Thunderblaze καθώς πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Aguanile με 53-58, σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Κολωνού. Η ομάδα του Κοκκινάκη παρουσιάστηκε σοβαρή στο ματς – «τελικό» και πήρε δικαιότατα τη νίκη. Η Aguanile που ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Thunderblaze, έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνη δεύτερη κι έτσι την Παρασκευή θα παλέψει για μια θέση στην τετράδα.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς ανώτεροι και να προηγούνται στο 10’ με 10-16, χάρη στα καλάθια των Καραγιαννάκη και Ζαΐμη. Οι Καλαφάτης και Σιμιτσόπουλος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κοκκινάκη, ανέβασε την απόδοσή της και με μπροστάρη τον Τσάτσα, εκτόξευσε την διαφορά στο +14 (14-28). Οι «κόκκινοι» κατάφεραν να παρουσιάσουν σημάδια αντίδρασης με τους Τασούλα, Συκαρά και Καλαφάτη, μειώνοντας σε 23-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Thunderblaze συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα με τους Πάλλη και Τσάτσα να τραβούν το… κουπί στην επίθεση και το σκορ να γίνεται 36-44 στο 30’. Η Aguanile στηρίχθηκε στις ατομικές ενέργειες του Τζιγκουνάκη και στο μακρινό σουτ των Καλαφάτη και Σιμιτσόπουλο, ωστόσο έπρεπε να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της για να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα.

Η… αντίδραση της Aguanile ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστές τους Συκαρά και Τζιγκουνάκη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν ύστερα από το αρχικό 4-0 να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ (51-50), 3:18 πριν το φινάλε και να κάνουν το παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς. Ένα time out ήταν αρκετό για να αλλάξουν την κατάσταση οι φιλοξενούμενοι, καθώς με μεγάλα σουτ του Πάλλη και του Καραγιαννάκη και εξαιρετική άμυνα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, έτρεξαν ένα σερί 2-8 και έφτασαν σε μια νίκη που αποδείχτηκε «χρυσάφι». Τελικό αποτέλεσμα στον Κολωνό, 53-58 και πρόκριση στα play off για την Thunderblaze.

Πολυτιμότερος παίχτης της αναμέτρησης ήταν ο Πάλλης με double double και 11 πόντους (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καλαφάτης με 16 πόντους (8/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/57 δίποντα (31,5%), 3/11 τρίποντα (27,3%) και 8/10 βολές (80%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/45 δίποντα (37,7%), 7/24 τρίποντα (29,2%) και 3/9 βολές (33,3%). Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 2 (14 ριμπ.), Σιμιτσόπουλος 8, Καλαφάτης 19, Τασούλας 5 (1), Συκαράς 14 (1), Γκέγκιος, Τζιγκουνάκης 8 (1)

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Κυπριανός 3 (1), Καραγιαννάκης 13 (2), Λαγός 2 (11 ριμπ.), Ζαΐμης 12, Νάκος 2, Τσάτσας 12 (3), Εμμανουηλίδης, Γεωργίου 3, Πάλλης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι νικητές.

Τι μας άρεσε: Το νωχελικό ξεκίνημα της Aguanile ήταν ένας από τους λόγους που της κόστισε την ήττα.