13/03/2024
Deportivo Faliro 20 21 17 20 - 78 -
Tebelwolves 14 12 14 13 - 53 -

Κλείδωσε "θέση" η Deportivo Faliro!

Την τρίτη θέση του τέταρτου ομίλου της Master League κλείδωσε η Deportivo Faliro, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Tebelwolves με 78-53 στο Athens Sports Hall!

Καλύτεροι ήταν οι Tebelwolves στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Κορδαλή και 5 του Κυριαζή, προηγήθηκαν με 8-14 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ο Κομνηνός πήρε μπρος και με τρία δικά του τρίποντα, 6 πόντους του Μπίμπα και τρίποντο του Παπαδόπουλου, έβαλαν τους γηπεδούχους στο +6, 20-14!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Deportivo Faliro και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 6 πόντους του Γαρμπή, 5 του Μπίμπα, 4 του Μαρούσου και τρίποντο του Παπαδόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 41-26. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Κουτρούλης και το τριποντάκι του Μασοκώστα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Ισπανοί", αφού με 6 νέους πόντους του Μαρούσου και τρίποντα των Μπίμπα - Μαρινάκη, ξέφυγαν στους 25, 53-28. Το μόνο που κατάφεραν οι Tebelwolves ήταν να μειώσουν στους 18, 58-40, με τον Κυριαζή να πετυχαίνει τους 12 από τους 14 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 58-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Κολωνού και έτσι η Deportivo Faliro έφτασε εύκολα στη νίκη με 78-53, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παπαδόπουλου, Μπίμπα, Φελλά, Μαρινάκη και Μαρούσου. Για τους "Λύκους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ζάτας και Κορδαλής.

Betsson MVP της Deportivo Faliro ο Κομνηνός με 15 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 3/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Κυριαζής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, είχε 3 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Κομνηνός 15 (3), Μαρινάκης 6 (2), Γαρμπής 6, Μαρούσος 11 (1), Μπίμπας 19 (4), Παπαδόπουλος 13 (3), Φελλάς 8 (2)

Tebelwolves (Καρπούζος): Ζάτας 5, Κορδαλής 8 (1), Κουτρούλης 8, Καρπούζος 2, Μπακογιάννης, Κυριαζής 19 (3), Μασοκώστας 5 (1), Πουλάκης 4, Τζερεμές 2

Τι μας άρεσε: Το άκρως επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!