11/06/2024
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 18 12 8 9 - 47 -
Hoopers BC 11 10 8 10 - 39 -

Κλείδωσε την πρόκριση ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Ο Βασδέκης εκμεταλλεύτηκε τα γρήγορα πόδια στο πρώτο δεκάλεπτο, χτύπησε στο ανοιχτό γήπεδο και με Τσαπόγα, Μοσχολιό, Σκαμάγκο και Κεραμιδά να πετυχαίνουν από 4 πόντους, ξέφυγε με 18 – 11. Οι Hoopers πλήρωσαν κυρίως τις κακές επιστροφές και έμειναν στο παιχνίδι με 4 πόντους του Ρέμπελου και τρίποντο του Γεωργόπουλου.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να μην σκοράρουν με την ίδια ευκολία και τους ελαφρώς καλύτερους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 9 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Hoopers με τον Γ.Ζυγούκη να παίρνει την μερίδα του λέοντος με 6 πόντους κατάφεραν να πλησιάσουν στους 6, όμως ο Βασδέκης πάτησε ελαφρώς το γκάζι και με κορυφαίο τον Καδά με 5 πόντους και τρίποντο του Βασιλείου, διαμόρφωσε το 30 – 21.

Στο φτωχό 8 – 8 έμειναν οι ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο, με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει και τον Βασδέκη να κρατάει διαφορά ασφαλείας. Μπούρας, Σκαμάγκος και Λαουρδέκης τα καλάθια των τυπικά γηπεδούχων, ενώ για τους Πορτοκαλί Αντωνίου και Γεωργόπουλος πέτυχαν από 4 πόντους, για το 38 – 29.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι με τον Αντωνίου να βάζει 8 πόντους προσπάθησαν να διεκδικήσουν ότι μπορούσαν, όμως οι γηπεδούχοι με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, διατήρησαν το υπέρ τους σκορ και επικράτησαν με 47 – 39.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ηλίας Μπούρας με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Αντωνίου με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Μοσχολιός): Βασιλείου 5(8ρ.), Βοντετσιάνος 1, Καδάς 7, Κεραμιδάς 4,Λαουρδέκης 6, Μοσχολιός 7(10ρ.), Μπούρας 6, Σκαμάγκος 7, Τσαπόγας 4(8ρ.).

Hoopers(Γεωργόπουλος): Αντωνίου 16(13ρ.),Γεωργόπουλος 11(7ρ.), Δημάκης, Γ.Ζυγούκης 8, Σ.Ζυγούκης , Μπίθας (8ρ.), Νινιός , Ρέμπελος 4.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι στο ανοιχτό γηπεδο των νικητών.