17/02/2024
Fast Break 21 12 21 16 - 70 -
Airμπωλ 7 8 11 11 - 37 -

Κλείνουν το μάτι στην τετράδα οι Fast Break!

Ο ηγέτης των Fast, Δημήτρης Μπουλαξής, δεν είχε καθόλου καλή εικόνα στην ήττα από την Circle, γεγονός που τον έκανε να εμφανιστεί στο παρκέ με άγριες διαθέσεις, καθώς με 7 πόντους, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο αποτέλεσε τον κύριο λόγο που η ομάδα του έκλεισε την περίοδο στο συν δεκατέσσερα με σκορ 21-7! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν την παρουσία του ανθρώπου που όταν βρίσκεται στο γήπεδο ανεβάζει κατακόρυφα τη συνολική απόδοση της ομάδας και ακούει στο όνομα Δαλίτσικας! Οι Airμπώλ παρουσιάστηκαν μια ταχύτητα κάτω, με πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Ψύκο με 4 πόντους!

Η συνέχεια ανήκε και αυτή με τη σειρά της στους γηπεδούχους! Οι Fast κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, περιόρισαν εκ νέου τον αντίπαλο σε μονοψήφιο αριθμό πόντων και είχαν πλουραλισμό στην επίθεση! Ο Κοσσένας ηγήθηκε σε αυτό το διάστημα με ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ημίχρονο έχοντας 3/19 δίποντα και 3/14 τρίποντα, γεγονός που τους έφερε δίκαια στο πέρας του ημιχρόνου στο μείον δεκαοχτώ με σκορ 33-15! Ο Ψύκος πρόσθεσε ακόμη 5 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κυριάκος με 3!

Οι Fast επέστρεψαν με στόχο να μη δώσουν κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι θετικό από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση! Ο Μητρέλος πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος επιβεβαιώνοντας την ποιότητα του ως παίκτης, ενώ εξαιρετικός ήταν για ακόμη μια φορά ο Δημήτρης Μπουλαξής! Στον αντίποδα, οι παίκτες του Μπιλάλη ανέβασαν την παραγωγικότητα τους, χωρίς αυτό να σταθεί ικανό ώστε να αλλάξει την εικόνα του ματς! Ο Ψύκος υπό το βλέμμα όλης της οικογένειας έκανε πράματα και θέματα, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος σε αυτήν την προσπάθεια! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 54-26!

«Σκορ και Θέαμα», θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος της τέταρτης περιόδου, καθώς οι Fast κυρίως, αλλά και οι φιλοξενουμενοι, απαλλαγμένοι από το άγχος του αποτελέσματος μας πρόσφεραν μοναδικής ομορφιάς φάσεις, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει τους πρώτους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 70-37!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μητρέλος με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Ψύκος είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 26/46 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 3/6 βολές, 50 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/48 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 1/1 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη.

Fast Break(Μπουλαξής): Αρβανιτέλλης 14, Αυλωνίτης 2, Ηλιάδης 4, Κοσσένας 8, Μητρέλος 16, Μπουλαξής 18, Περδικής 2, Τζιτζικαλάκης 2, Τσάφος 4, Ωραιόπουλος.

Airμπωλ(Μπιλάλης): Κυριάκος 11, Οικονομάκης 4, Παπαδάκης, Ψύκος 20, Οργίνος 2, Μπιλάλης.

Τι μας άρεσε: Η συνολική απόδοση των νικητών!