08/02/2022
Occupy Media - - - - - 64 -
Footballistas - - - - - 58 -

Κλειστό συμβόλαιο με το ροζ έχει η Occupy Media!

Tο ντέρμπι της αγωνιστικής έλαβε μέρος το βράδυ της Τρίτης, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Master League. Η Occupy Media υποδέχθηκε τους Footballistas σε ένα παιχνίδι για «γερά στομάχια». Μπορεί οι «ποδοσφαιριστές» να προσπάθησαν, αλλά οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Κεχαγιά πήραν ακόμα μια νίκη. 64-58 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησε η Οccupy Media στο 1ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Κεχαγιά που είχε 9 πόντους η Occupy έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. 5 πόντους και πολλά ριμπάουντ είχε ο Ρουμελιώτης. 9 πόντους έβαλε ο πάντα τίμιος Αγουρίδης. 18-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος του παιχνιδιού. Οι «ποδοσφαιριστές» ανέβασαν ρυθμό και έγιναν πιο ανταγωνιστικοί. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε με 3 καλάθια ο Μαρκόπουλος με τον Λουμπαρδέα να ακολουθεί με 5. 2 σερί τρίποντα έβαλε για τους γηπεδούχους ο Σκροπολίθας, ενώ τους 11 πόντους έφτασε συνολικά ο Ρουμελιώτης. 36-30 ήταν το τελικό σκορ του α’ ημιχρόνου.

Το πόδι στο γκάζι πάτησε η αρμάδα των αδερφών Πασχάκη στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Μάλλιαρης «κουβάλησε» επιθετικά, έχοντας τους 6 από τους συνολικά 12 πόντους της ομάδας του. Αμυντικά η ζώνη της ΟΜ ήταν αδιαπέραστη. Ανήμποροι ήταν επιθετικά οι Footballistas, καθώς δεν μπορούσαν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους. 12-3 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά να βρίσκεται στους 15 πόντους, η Occupy Media είχε τον πρώτο λόγο για την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Footballistas όμως δεν τα παράτησαν. Έχοντας οδηγό τον Αγουρίδη που είχε 11 πόντους προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι. 2 σερί τρίποντα πέτυχε ο Λίτης. Δυστυχώς όμως για τους καλοκαιρινούς πρωταθλητές, η Occupy Media είδε τον Περικλή Πασχάκη να μιλάει την κρίσιμη στιγμή και να σφραγίζει ουσιαστικά την νίκη. 7 πόντους είχε ο Κεχαγιάς. 64-58 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης με 11 πόντους, 29 ριμπάουντ (4-25), 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 31:32 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγουρίδης με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ (5-6), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30:27 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η Occupy Media είχε 23/49 δίποντα (46,9%), 3/20 τρίποντα (15%), 9/15 βολές (60%), 62 ριμπάουντ (19-43), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 18 λάθη. Οι Footballistas είχαν 12/41 δίποντα (29,2%), 8/39 τρίποντα (20,5%), 8/15 βολές (53,3%), 37 ριμπάουντ (15-22), 7 ασίστ, 12 κλεψίματα και 6 λάθη.

Occupy Media(Πασχάκης Χ): Τσαγκρώνης 6, Σκροπολίθας 10 (10 ριμπ), Μάλλιαρης 6, Πάσχακης Π. 11, Ρουμελιώτης 11 (29 ριμπ), Κεχαγιάς 20 (11 ριμπ).

Footballistas(Ρουμελιώτης): Μαρκόπουλος 9, Παναγόπουλος 8 (8 ριμπ), Λίτης 7, Λουμπαρδέας 7 (11 ριμπ), Αγουρίδης 23 (11 ριμπ), Σπαλιάρας 2.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Μάριος Κεχαγιάς που είχε 20 πόντους, 12 ριμπάουντ αλλά και 5 ασίστ.

Τι μας άρεσε: To σκληρό παιχνίδι και των 2 ομάδων!