01/03/2024
Ιπ-πότες 13 4 21 15 - 53 -
Blastiakos 18 14 17 22 - 71 -

Κλειδώνει καλό "εισιτήριο" ο Blastiakos!

Μια νίκη μακριά από τη δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Evolution League βρίσκεται ο Blastiakos, καθώς για την 20η αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Ιππότες με 53-71 στο Athens Sports Hall!

Με δύο τρίποντες βόμβες του Γκουντόπουλου και μια του Κεκεμπάνου, οι Ιππότες προηγήθηκαν με 11-7 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου ο Αβαγκιάν κυριάρχησε μέσα στο ζωγραφιστό και με 8 δικούς του πόντους, αλλά και δύο τρίποντα του Θεοδωρομανωλάκη, οι μπλε προσπέρασαν με 13-18!

Στη δεύτερη περίοδο οι Τροχαλιάς και Θεοδωρομανωλάκης έκαναν παπάδες και με 7 πόντους ο καθένας, έστειλαν τον Blastiako στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 17-32. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τους Σιαπάνη και Κεκεμπάνο να βρίσκουν στόχο.

Με 5 νέους πόντους του Θεοδωρομανωλάκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι μπλε βρέθηκαν στο +20, 17-37. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους Ιππότες, καθώς με 9 πόντους του Κεκεμπάνου, 6 του Σιαπάνη και 4 του Πεπόνη, πλησίασαν στους 8, 38-46. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 38-49, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Θεοδωρομανωλάκης με το πέμπτο τρίποντό του. Σκορ τρίτης περιόδου 38-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Blastiakos είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Τροχαλιά, Γεροντάκη, Αβαγκιάν και Θεοδωρομανωλάκη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 53-71. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κεκεμπάνος, Πεπόνης και Σιαπάνης.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Σιαπάνης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/17 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP για τον Blastiako ο Τροχαλιάς με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/11 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Σιαπάνης 14, Λακαφώσης 6, Γκουντόπουλος 6 (2), Κεκεμπάνος 19 (3), Πεπόνης 8, Μπαρδούσης

Blastiakos (Σωτηρίου): Αβαγκιάν 13, Γεροντάκης 5, Σωτηρίου 2, Θεοδωρομανωλάκης 29 (7), Τροχαλιάς 20 (3), Τσιγκάκος 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!