27/09/2024
Salonica 7Slippers BC 17 14 14 2 - 47 -
Rookie Balboa 15 18 4 16 - 53 -

K.O. στον 4ο γύρο υπέρ των Rookie Balboa

Η 1η περίοδος δεν μπόρεσε να είναι αυτή που θα έδινε τη σημαντική διαφορά σε κάποια ομάδα. Έμειναν κοντά σε όλη τη διάρκεια και στο τέλος του δεκαλέπτου οι Salonica 7Slippers BC ήταν μπροστά για ένα καλάθι με 17-15.

Στην 2η περίοδο οι Rookie Balboa έδειξαν μία πιο μπασκετικά επιθετική εικόνα και πέρασαν μπροστά. Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες πάλι δεν είχαν να ξεχωρίσουν κάτι καθώς η διαφορά παρέμεινε μικρή υπέρ των "μποξέρ" με  31-33.

Η 3η περίοδος ήταν άκρως καθηλωτική και μονόπλευρη υπέρ των Salonica 7Slippers BC. Έντονο επιθετικό κρεσέντο και εξαιρετικές άμυνες τους έδωσαν τη μεγάλη διαφορά στο σκορ του δεκαλέπτου. Όταν ακούστηκε η τελική κόρνα βρέθηκαν μπροστά με σκορ 45-37.

Στην 4η περίοδο άλλαξαν όλα καθώς οι Rookie Balboa έκανα σχεδόν το απόλυτο στην άμυνα και δέχθηκαν μόλις δύο πόντους. Στην επίθεση κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να πάρουν στο τέλος τη νίκη με 47-53.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Πουρνάρης με 20 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Salonica 7Slippers BC ξεχώρισε ο Κων/νος Αυτζίδης με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Salonica 7Slippers BC: Ανδρεανίδης 4, Αυτζίδης 8, Καραπούλιος 14 (2), Κεκέρης 14 (4), Λιούτας 3 (1), Μπέλτσιος 4, Σισμανίδης 0

Rookie Balboa: Γουρουτίδης 2, Ελοβάρης 10 (1), Ζωγράφος 7 (1), Καπτσής 5, Κωλέτης 0, Παπανικολάου 0, Πουρνάρης 20 (1), Στυλιάδης 6