09/04/2024
Black Mapa 14 20 14 15 - 63 -
Porto Raftors 27 21 21 8 - 77 -

"Εσπασαν" τα κοντέρ και πέρασαν οι Porto Raftors!

Στις 8 καλύτερες ομάδες της D2-League βρίσκονται οι Porto Raftors, καθώς έκαναν το πιο παραγωγικό τους παιχνίδι και με όπλο την περιφέρειά τους κέρδισαν εύκολα την Black Mapa με 63-77 στο Athens Sports Hall!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Porto Raftors στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Σιαχάμη, άλλους τόσους του Παπαγιαννάκου, 4 του Μπαντουβάκη και τρίποντο του Σουγιουλτζή, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 14-27. Ο Αναγνωστόπουλος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Γιανναράκης και 3 ο Παπαναστασόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Σιαχάμη, 4 του Μπαντουβάκη και τρίποντα των Καραγιάννη - Σουγιουλτζή, ξέφυγαν στους 22, 23-45, 4:00 για την ανάπαυλα. Αντέδρασε στο φινάλε του πρώτου μέρους η Black Mapa και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αναγνωστόπουλο με 14 πόντους, μείωσε στους 14, 34-48!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα από το Πόρτο Ράφτη μπορεί να είδε τον αντίπαλο να μειώνει στους 9, 42-51, ωστόσο με τρεις νέες τρίποντες βόμβες του Σουγιουλτζή και δύο του Σιαχάμη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +21, 48-69. Πάλεψαν οι γηπεδούχοι να παραμείνουν ζωντανοί σε εκείνο το σημείο στην διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο δεν τους έφταναν οι 6 πόντοι του Αρκάλη και το τρίποντο του Αναγνωστόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 48-69!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα και στα ποσά τρίποντα θα σταματήσουν οι Porto Raftors, οι οποίοι επικράτησαν τελικά με 63-77, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Σουγιουλτζή, Σιαχάμη και Παπαγιαννάκου. Για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Κρητικός, Αναγνωστόπουλος, Γιανναράκης και Αρκάλης.

Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Αναγνωστόπουλος με 25 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 9/24 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Porto Raftors ο Σιαχάμης με 26 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 2/5 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Black Mapa (Γιανναράκης):  Αρκάλης 8, Γιανναράκης 13, Αναγνωστόπουλος 25 (1), Κάπουας, Καλογερόπουλος, Τόφαλος 7, Κρητικός 6 (1), Παπαναστασόπουλος 4

Porto Raftors (Καραγιάννης): Σιαχάμης 26 (6), Γιάννης 4, Καραγιάννης 3 (1), Μπαντουβάκης 8, Παπαγιαννάκος 14, Σαβίτσκι 4, Σουγιουλτζής 18 (6)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ποσοστό που είχαν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι Porto Raftors, 12/24 τρίποντα!