28/11/2022
Pharmaco Team 18 16 20 11 - 65 -
ΔΣΑ 11 12 14 18 - 55 -

Κοιτάζει ψηλά η Pharmaco Team!

Την τρίτη της νίκη πέτυχε η Pharmaco Team με το 65 - 55 επί του ΔΣΑ. Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη συνέχισε τις πολύ καλές φετινές της εμφανίσεις και έδειξε πως μπορεί να κοιτάξει ψηλά.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Pharmaco Team να κλείνει την περίοδο στο +7 με μακρινό τρίποντο του Τσιτσικάου στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο ΔΣΑ μείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10 - 3 φτάνοντας στο +11 με τον Τσιτσικάο να βάζει ξανά μακρινό τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η διαφορά παρέμεινε στα όρια των 10 πόντων στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια η Pharmaco Team ανέβασε στροφές, πήρε προβάδισμα 20 πόντων και προηγήθηκε με 17 στο 30ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα 20 πόντων στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο ΔΣΑ απάντησε με 13 - 0 σερί μειώνοντας στους 7, αλλά η Pharmaco Team κράτησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και MVP του αγώνα ήταν ο Ηλίας Τσιτσικάος με 23 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η συμβολή του Πάνου Κουδούνα που είχε 14 πόντους και των Κώστα Σταμούλη και Θοδωρή Σωτηρόπουλου που πρόσθεσαν από 11 πόντους.

Για το ΔΣΑ πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Γκρίζης με 13 πόντους και ακολούθησε ο Πέτρος Μπέλλας με 12.

Τι μας άρεσε: Η Pharmaco Team έχει βρει πολλούς πρωταγωνιστές και έχει βάλει πλώρη για τα ψηλά "πατώματα" της βαθμολογίας.

Τι δε μας άρεσε: Ο ΔΣΑ έδειξε σε ένα κομμάτι του αγώνα ότι μπορεί να παίξει καλύτερα, αλλά πρέπει να ανοίξει περισσότερο αυτά τα καλά διαστήματα.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αναστασόπουλος 2, Σταμούλης 11, Τσιτσικάος 23(5), Χολής, Βάτσιος, Σωτηρόπουλος 11(2), Πανταζής, Παληγεώργος 2, Καρτσακλής, Αλιφέρης 2, Κουδούνας 14,

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ρόμπολας 5, Μπέλλας 12(2), Παπαδημητρίου, Τάτσης 2, Σαφαρίκας 4(1), Υφαντής 4(1), Ράπτης, Γκρίζης 13, Στουραΐτης 2, Γρομητσάρης 3(1), Ψάρρης 2, Καββαδίας 6(1).