47
Baca Juniors BC 9 11 14 11 - 45 -
Aces 9 10 18 10 - 47 -

Κοιτάζουν όλο και ψηλότερα οι Aces!

Απόγευμα Κυριακής στο Athens Sports Hall η Baca Juniors υποδέχθηκε τους Aces για την 6η αγωνιστική της Development League. Σε ένα κλειστό ματς με αρκετές διακυμάνσεις και αμείωτο ενδιαφέρον οι Aces ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και επικράτησαν με 45-47, ανεβαίνοντας στο 4-2. Καλή εμφάνιση και από την Baca που πάλεψε μέχρι τέλους για την πρώτη της νίκη, αλλά αστόχησε στην κρίσιμη τελευταία επίθεση και δεν κατάφερε να οδηγήσει το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να αναζητούν τα πατήματά τους. Σπεντζούρης (4π.) και Μουστακάτος (4π.) ξεχώρισαν το ξεκίνημα για Baca και Aces αντίστοιχα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-9.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-10 υπέρ των γηπεδούχων. Μπαρμπάκης (5π.), Μπίζος (3π.) και Γαργαλάκος (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση της Baca Juniors, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι Μουστακάτος (6π.), Μπατζάκας (2π.) και Τσουτσουράκης (2π.) προσέφεραν λύσεις επιθετικά. Σκορ ημιχρόνου, 20-19.

Μετά την ανάπαυλα το full court press των Aces ανάγκασε σε αρκετά λάθη την Baca. Οι «Άσσοι» με πρωταγωνιστές τους Γ. Κοντακιώτη (4π.), Ν. Κοντακιώτη (4π.), Μουστακάτο (5π.) και Μπατζάκα (5π.) έτρεξαν ένα δυνατό επιμέρους σερί και έχτισαν διαφορά. Η Baca, ωστόσο, κατάφερε να αντιδράσει και με δράστες στην επίθεση τους Γαργαλάκο (3π.), Μπαρμπάκη (3π.), Φουντούκα (2π.), Μπίζο (2π.), Κασφίκη (2π.) και Βουλιώτη (2π.) μείωσε  και πάλι τη διαφορά στο καλάθι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-37.

Πραγματικό θρίλερ ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο παρκέ του Κολωνού. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου οι Aces κατάφεραν να παραμείνουν πιο ψύχραιμοι, χάρη στα καλάθια των Λαντζάκη (4π.), Μπατζάκα (4π.) και Ν. Κοντακιώτη (2π.). Η Baca έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη, με τους Γαργαλάκο (5π.), Γεωργόπουλο (4π.) και Φουντούκα (2π.) να βάζουν μεγάλα καλάθια, αλλά αστόχησε στο κρίσιμο τελευταίο σουτ.

Στο τέλος του αγώνα, η Baca Juniors είχε 14/44 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψε 49 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 27 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Aces είχαν 18/49 δίποντα, 0/13 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές, ενώ είχαν 20 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 2 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Baca Juniors (Κασφίκης) : Βουλιώτης 4, Γαργαλάκος 11, Γεωργόπουλος 4, Κασφίκης 4, Μπίζος 5, Μπαρμπάκης 8 (2), Σπεντζούρης 5, Φουντούκας 4.

Aces (Κοντακιώτης) : Γιαζιτζόγλου 2, Κοζανίδης, Κοντακιώτης Ν. 5, Κοντακιώτης Γ. 8, Λαντζάκης 4 Λεοντιάδης, Μουστακάτος 15, Μπατζάκας 11, Τσουτσουράκης 2.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης.