17/12/2023
Phoenix BC 25 18 21 8 - 72 -
Efkarpia Rattlers 11 12 6 16 - 45 -

Κοιτάζουν κορυφή οι Phoenix BC!

Ο αγώνας ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι Phoenix επέδειξαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίχτες Συμεωνίδης, Τσαπάρας και Δημητρίου αναδείχθηκαν ως κλειδί για την ομάδα τους, δίνοντας τον τόνο για μια εντυπωσιακή εμφάνιση. Η άμυνα και η επίθεση των Phoenix είχαν εξαιρετικό συντονισμό, καθιστώντας το σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο 25-11 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix συνέχισαν να επιβεβαιώνουν την υπεροχή τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίχτες της ομάδας, ειδικά οι Συμεωνίδης, Τσαπάρας και Δημητρίου, συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις επιδόσεις τους. Η άμυνα των Efkarpia βρέθηκε σε δυσκολία αντιμετώπισης του επιθετικού πνεύματος των Phoenix, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 43-23 υπέρ των Phoenix.

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα αναδείχθηκε ως η περίοδος όπου οι Phoenix επέδειξαν ακόμη μεγαλύτερη υπεροχή. Οι Στούπας, Βασίλης και Μοσχούτης προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η ομάδα των Phoenix ήταν ανίκητη. Οι πόντοι συνεχίστηκαν να αυξάνονται, και το σκορ έφτασε στο 64-29 υπέρ των Phoenix.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Phoenix διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Οι προσπάθειες των Στούπα Βασίλη και Μοσχούτη δεν ήταν αρκετές για να ανατρέψουν το σκορ. Οι παίχτες των Phoenix συνέχισαν να επιδεικνύουν το ταλέντο και τη συνεργασία τους, καταλήγοντας σε μια ολοκληρωτική νίκη με σκορ 72-45.

MVP του αγώνα είναι ο Γιάννης Συμεωνίδης ο οποίος παραλίγο να πετύχει Double Double έχοντας 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Rattlers άξιος αναφοράς είναι ο Βαγγέλης Μοσχούτης ο οποίος έβαλε 10 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ έχοντας μάλιστα και 7 ασίστ.

Phoenix BC: Δημητρίου 11 , Τσαπάρας 14 (1) , Παπαβασιλείου 6 , Καλογεράκης 10 , Μπέκος 2 , Συμεωνίδης 15 (5) , Μπασακύρος 5 (1) , Παπαδόπουλος 6 (2) , Τζαφέρης 3

Efkarpia Rattlers: Στούπας Β. 19 , Στούπας Κ. 4 , Στούπας Δ. 2 , Στουπας Δ. , Στούπας Δ. 8 , Μοσχούτης 10 , Ζαχαρίογλου 2