08/10/2023
Athens Bucks 11 11 9 7 - 38 -
Powerpuff Boys 15 10 22 16 - 63 -

Κοιτούν ψηλά με Σταυριανό οι Powerpuff Boys!

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena, για την τέταρτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development, οι Athens Bucks προέβαλαν ισχυρή αντίσταση για ένα ημίχρονο, όμως ο Κωνσταντίνος Σταυριανός πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με μεγαλειώδη εμφάνιση έσπρωξε τους Powerpuff προς την νίκη, με το τελικό 38 – 63 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Powerpuff προσπάθησαν να χτυπήσουν στο ανοιχτό γήπεδο με τον Σταυριανό(8) και τα κατάφεραν και με βοήθειες από τον Σταμπουλτζίδη(5), είχαν την πρωτοπορία με 11 – 15. Για τους γηπεδούχους Athens Bucks που προσπάθησαν να κόψουν τον ρυθμό των πιο γρήγορων αντιπάλων τους, ο Πούγιας ήταν ο κορυφαίος με 8 πόντους, με τον Περίκο να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις, με τους Πράσινους να μπαίνουν πολύ δυνατά και με τρίποντες βόμβες από Σταυριανό και Σαμοΐλη να στέλνουν την διαφορά στο +12(13-25). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γκορίτσα ξύπνησε, έβαλε χειροπέδες στην άμυνα και με κορυφαίο τον Δημήτρη Δανιά με 6 πόντους και προσφορά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πλησίασαν 22 – 25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ονοματεπώνυμο. Ο Κωνσταντίνος Σταυριανός ήταν σε δαιμονιώδη κατάσταση, πέτυχε 16 ολόκληρους πόντους και έδωσε την ώθηση στην ομάδα του να ξεφύγει με 16 πόντους διαφορά. Για τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν σε κανένα σημείο να κόψουν τον ρυθμό, ξεχώρισε ο Πούγιας με 4 πόντους αλλά στην συνέχεια αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

Δεν άλλαξε κάτι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο παρά μόνο το όνομα του πρωταγωνιστή. Ο Θανάσης Μανώλης ήταν αυτός που πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 14 προσωπικούς πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στο τελικό 38 – 63. Για την ομάδα του Γκορίτσα που είχε παραδώσει τα όπλα, πάλεψε ο Αμανατίδης με 6 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Δανιάς με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Bucks είχαν 9/41 δίποντα , 4/13 τρίποντα, 8/12 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Powerpuff είχαν 23/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 2/7 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αμανατίδης 12, Γκορίτσας 1, Δανιάς 7(7ρ.), Καρανίκας, Λυραντωνάκης, Περίκος 3, Πούγιας 10, Προκοπίου 2, Χριστόπουλος 3.

Powerpuff Boys(Ράουατ): Αθανασόπουλος 8 11, Γκατζιούρας, Μανώλης 16, Παπαϊωάννου, , Σαμοΐλης 3, Σταμπουλτζίδης 9(9 ασίστ), Σταυριανός 27, Στεργίου.

Τι μας άρεσε: Η ικανότητα των νικητών να χτυπήσουν στο ανοιχτό γήπεδο.