13/06/2020
Destroyed Pistons 6 9 17 15 - 47 -
Old Firm BC 9 19 11 13 - 52 -

Κοιτούν ψηλά οι Old Firm!

Την Παρασκευή το βράδυ 12 Ιουνίου στο κλειστό γήπεδο του seven, οι Old Firm κυρίως χάρη στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να επικρατήσουν με 47 – 52 των μαχητικών Destroyed Pistons.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 6 πόντους με Χριστοδουλάκη και Σπανόπουλο, ενώ οι Firm με 4 πόντους του Αναχουρλή , τρίποντο του Ντραγκότι και καλάθι του Τρωγάδα είχαν προβάδισμα με 6-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pistons προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με καλάθι του Γκορτσά και βολές από Σπανόπουλο, Χριστοδουλάκη, όμως οι Firm με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντραγκότι με 12 πόντους και βοήθειες από Λεμονιά, Μουγκαράκη και Κούτσικο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 15 – 28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο δυνατές μονομαχίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να μειώσουν το σκορ με Γώγο και Απέργη , αλλά στην αντίπερα όχθη Ξυλιάς, Παναγάκος και Αναχουρλής έδιναν μαξιλαράκι ασφαλείας στους Old Firm(20-37).Σε εκείνο το σημείο οι Pistons έδειξαν να αντιδρούν και με Σπανόπουλο, Γώγο, Απέργη και Διαμάντη πλησίασαν 32 – 39.

Ο Ξυλιάς άνοιξε το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια Χριστοδουλάκης(4) και Απέργης μείωσαν ακόμα περισσότερο (38 – 41). Ήταν η σειρά του Παναγάκου να πάρει την κατάσταση στα χέρια του με 6 συνεχόμενους πόντους για τους φιλοξενούμενους, για να έρθουν από την άλλη Χριστοδουλάκης, Γκορτσάς και Απέργης να γράψουν το 44 – 49.Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στην διακύμανση. Ο Μουγκαράκης πέτυχε 3 πόντους για τους Old Firm , για να απαντήσει με ισάριθμους ο Απέργης διαμορφώνοντας το τελικό 47 – 52.

Mvp της Αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Παναγάκος με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Απέργης 13 πόντους ,9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Pistons είχαν 14 – 34 δίποντα, 1 – 11 τρίποντα, 16 – 37 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Firm είχαν 15 – 42 δίποντα, 4 – 20 τρίποντα, 10 – 26 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Destroyed Pistons (Γώγος):Απέργης 13 (9ρ.), Χριστοδουλάκης 9 (4κλ.), Διαμάντης 5, Γκορτσάς 4, Γώγος 3, Γαλάνης, Ζαραφίδης 2, Σπανόπουλος 10, Βερβαινιώτης 1.

Old Firm (Λεμονιάς):Κανελλόπουλος 2, Σανταμούρης 2, Μουγκαράκης 3, Λεμονιάς 2(3ας.), Κούτσικος 2, Παναγάκος 10 (15ρ.), Αναχουρλής 8, Ντραγκότι 16, Ξυλιάς 5, Τρωγάδας 4(3κλ.).

Τι μας άρεσε: Η όρεξη των δύο ομάδων να παίξουν μπάσκετ.

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Σπανόπουλου.