21/11/2023
Nickan 14 17 9 10 - 50 -
Σκακιστές 18 17 15 14 - 64 -

Κόκκινη..ακόμη μια παρτίδα!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, οι Σκακιστές συνέχισαν τη ξέφρενη πορεία τους, καθώς όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο του παιχνιδιού νίκησαν τη Nickan με σκορ 50-64!

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας στις τάξεις τους μετά από καιρό τον Άρη Καραλή, αλλά και το νέο μεταγραφικό απόκτημα που ακούει στο όνομα Βασίλης Χριστοδουλόπουλος, θέλησαν να πάρουν από την αρχή τα ηνία στην αναμέτρηση, με το πέρας της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 14-18! Ο Μιχαηλίδης αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 9 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 5 είχε ο Μεϊδάνης απ’ την πλευρά της Nickan.

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 17–17. Ο Μιχαηλίδης(7π) συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, με τον Αθανασίου να τον ακολουθεί σε απόδοση, καθώς κατάφερε να πραγματοποιήσει μία γεμάτη εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ με 2 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα στο ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Μαρκόπουλος και Ανδριόπουλος πήραν την σκυτάλη του σκοραρίσματος πετυχαίνοντας 5 και 4 πόντους αντίστοιχα. Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 31-35.

Το πρώτο μισό της προτελευταίας στροφής του παιχνιδιού ανήκε στην όμαδά του Ανδριοπούλου, καθώς με όπλο την εξαιρετική της άμυνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με σκορ 35–38. Ωστόσο, η αντίδραση των Σκακιστών ήταν άμεση και με επιμέρους 2-15, οδηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου σε θέση ισχύος με σκορ 40–50. Ο Μιχαηλίδης πρόσθεσε ακόμα 6 πόντους, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν το πρώτο εύστοχο τρίποντο το Βασίλη Χριστοδουλόπουλου με την φανέλα των Σκακιστών. Στον αντίποδα, ο Μαρκόπουλος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της Nickan σ’ αυτό το διάστημα με 5 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα το οποίο είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμα μία σημαντική νίκη και το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 50–64.

Betsson MVP ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Μαρκόπουλος είχε 19 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 25/56 δίποντα, 3/30 τρίποντα, 5/9 βολές, 48 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 15 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/45 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/12 βολές, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 20 λάθη .

Nickan(Ανδριόπουλος): Ανδριόπουλος 8, Κερένης 4, Μαρκόπουλος 19, Μειδάνης 7, Μπάκος 2, Σαμπαντάς 6, Σιγανός 2, Τσίλης 2.

Σκακιστές(Αντωνάκης): Αθανασίου 9, Αντωνάκης 2 Κανδηράκης 6, Καραλής 2 Μέγαγιάννης 2, Μιχαηλίδης 28, Μπουργαζάς 2, Χριστοδουλόπουλος 13.

Τι μας άρεσε : Η επανεμφάνιση του Άρη Καραλή με τα χρώματα το Σκακιστών!