10/02/2024
N.A. 99ers 11 18 13 17 - 59 -
Powerpuff Boys 14 12 13 15 - 54 -

(ΚΟΚΟ)μπλοκο στους Powerpuff Boys!

Οι ομάδες έβγαλαν ενέργεια από το πρώτο λεπτό, προσπάθησαν η καθεμιά να κάνει το δικό της παιχνίδι, με τους ελαφρώς καλύτερους Powerpuff να έχουν το προβάδισμα με 11 – 14. Ο Διάκου με 6 πόντους ήταν ο παραγωγικότερος των φιλοξενούμενων, ενώ για τους 99ρηδες που είδαν τα βαριά τους όπλα να μη σκοράρουν εύκολα, στηρίχθηκαν στο δίδυμο Καθάριου και Παπαπέτρο που πέτυχαν από 4 πόντους.

Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι με Σταυριανό(5) και Σταμπουλτζίδη να ηγούνται στην επίθεση, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ, αλλά οι 99ers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στη συνέχεια και με 4 πόντους του Βασιλάκη και τρίποντα από Κοκκίνη - Παπαπέτρο, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου 29 – 26.

Το παιχνίδι πήγε πολύ στη δύναμη και την ενέργεια στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να παραμένει ισόπαλο(13-13) και τους τυπικά γηπεδούχους να διατηρούν την πρωτοπορία με 42 – 39. Ο Κοκκίνης ήταν ο κορυφαίος όλων με 8 πόντους, ενώ τους φιλοξενούμενους κρατούσαν κοντά Σταυριανός και Αθανασόπουλος με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Σαμοΐλη(6) προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους, αλλά οι 99 ρηδες με τον Παπαπέτρο(5) να παίρνει τη μάχη στο ζωγραφιστό και τους Κοκκίνη – Δημάδη να σκοράρουν από την περιφέρεια, κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με 59 – 54.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Χρήστος Κοκκίνης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι 99ers είχαν 12 / 38 δίποντα, 7 / 22 τρίποντα, 14 / 26 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Powerpuff είχαν 18 / 49 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 3 / 7 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

NA 99ers(Καζάκος): Ασημομύτης, Βασιλάκης 9, Δημάδης 6, Καθάριος 6, Κοκκίνης 14(8ρ.), Μερμίγκης 8, Παντελίδης 4, Παπαπέτρος 12(8ρ.).

Powerpuff Boys (Ράουατ): Αθανασόπουλος 4, Γκατζιούρας 4, Διάκου 10, Καστρίσιος 2, Ράουατ, Σαμοΐλης 6, Σταμπουλτζίδης 12, Σταυριανός 16(15ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των ομάδων και η ταχύτητα που είχε το παιχνίδι.