19/01/2024
Σοποτό B.C. 18 13 13 19 6 69 -
Blue Rose 13 14 22 14 10 73 -

Από την κόλαση στον παράδεισο το Blue Rose!

Το Blue Rose επιβίωσε στο «θρίλερ» κόντρα στο Σοποτό, παίρνοντας τη νίκη στη παράταση με 69-73. Το ματς πήρε… τρελή τροπή στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και τελικά χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους οι δύο ομάδες. Αυτή ήταν η 7η νίκη του Blue Rose στη Master League (7-5), ενώ το Σοποτό γνώρισε την 6η ήττα του, όσες είναι και οι νίκες του.

Πιο αναλυτικά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 0-6. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν ένα σερί 9-0 και έφτασαν στην ανατροπή (9-6), με τους Αντιπάτη και Δανασή να γράφουν το 9-11 λίγο αργότερα. Ο Σκαμνάκης από τη στιγμή που πέρασε στο παρκέ έκανε αισθητή την παρουσία του και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 18-13.

Στο +9 έφτασε το Σοποτό στις αρχές της δεύτερης περιόδου (22-13), με το Blue Rose να δυσκολεύεται λίγο επιθετικά, αλλά τον Αντιπάτη να βάζει τέλος στην αδράνεια για το 22-16. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν την απόσταση με τον Θεοφανόπουλο να δίνει λύσεις, ωστόσο το προβάδισμα έμεινε στα χέρια των γηπεδούχων και στο ημίχρονο, καθώς το Σοποτό προηγούταν 31-27.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και έφεραν το ματς στα ίσα με τον Θεοδωρικάκο (33-33), ενώ λίγο μετά πήραν και το προβάδισμα με 35-36. Οι δύο ομάδες συνέχισαν κοντά στο σκορ, αλλά το σκηνικό είχε πλέον το Blue Rose να έχει το «τιμόνι» και το Σοποτό να ακολουθεί. Οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκαν στο +5(44-49).

Στη τέταρτη περίοδο το ματς παρέμεινε ντέρμπι και στα τελευταία λεπτά η εξέλιξη ήταν τρομερή. Ο Σκαμνάκης έγινε ο πρωταγωνιστής από την πλευρά των γηπεδούχων καθώς έφερε το ματς στα ίσα (60-60), ενώ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 62-60, 49 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στη συνέχεια ο ίδιος έπαιξε τρομερή άμυνα, κάνοντας το μπλοκ, με τον Ψαλιδόπουλο να πηγαίνει στη γραμμή των βολών, με 3,3 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι. Ο ίδιος έβαλε μόλις μία (63-60) και το Blue Rose είχε την ευκαιρία για να πάει το ματς στην παράταση. Στο σημείο εκείνο έγινε κάτι που ήθελαν να αποφύγουν στο Σοποτό, καθώς ο Αντιπάτης την ώρα που εκτελούσε τρίποντο δέχτηκε το φάουλ και έτσι μπορούσε να βρει τρεις εύκολους πόντους από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Ο ίδιος με «κρύο αίμα» τα κατάφερε εξαιρετικά και με 3/3 βολές έστειλε το ματς στην παράταση (63-63).

Η ψυχολογία των γηπεδούχων είχε επηρεαστεί αρκετά, ωστόσο δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν πάλεψαν στη παράταση. Ωστόσο οι λεπτομέρειες ήταν εκείνες που κράτησαν μπροστά το Blue Rose, το οποίο έφτασε τελικά στη νίκη με το τελικό σκορ να γράφει 69-73.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Αντιπάτης με 14 πόντους, 2 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από το Σοποτό ξεχώρισε ο Ιωάννης Σκαμνάκης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Το Σοποτό μέτρησε 19/37 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 13/20 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και  12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ. Το Blue Rose είχε 15/37 δίποντα, 7/33 τρίποντα, 22/28 βολές, 48 ριμπάουντ, 14 ασίστ, όπως και 10 κλέψιματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Σοποτό (Λιάκος): Ψαλιδόπουλος 6(4ρ.), Λουρίδας 2(1ρ.), Γκόλιας 11(5ρ.), Σοφιανόπουλος 19(6ρ.), Καρατζάς 5(6ρ.), Ιωάννου 2(1ρ.), Κουτσουρής 4(8ρ.), Σκαμνάκης 20(8ρ.), Χουλιάρας

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Δανασής 15(5ρ.), Τριανταφύλλου 3(2ρ.), Γιαννακής 11(3ρ.), Θεοφανόπουλος 8(7ρ.), Αντιπάτης 14(7ρ.), Βουτσινός, Δημητρόπουλος 14(6ρ.), Θεοδωρικάκος 6(9ρ.), Ιωαννίδης, Πάτερος, Χαραλαμπίδης 2(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέλιξη που είχε το ματς.