24/09/2024
Mandra Heat 21 17 24 11 - 73 -
Ναυάγια 15 14 21 28 - 78 -

Γύρισαν από την κόλαση τα Ναυάγια!

Σε ένα όμορφο παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων που γνωρίζονται καλά μεταξύ τους, τα Ναυάγια ήταν αυτά που είχαν τον πρώτο λόγο, αφού υποχρέωσαν τη Mandra Heat στη δεύτερη φετινή τους ήττα και έκαναν σεφτέ για φέτος!

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του ματς, με τους Rexha, Μώλο από τη μία και τους Σπυρόπουλο, Αυδίκο να μπαίνουν ορεξάτοι στο παρκέ. Ο Καραβασίλης άνοιξε λογαριασμό από τη περιφέρεια, ο Τσιλιώνης έκανε το ίδιο και έβαλε στο συν 2 τη Mandra, 13-11, για να έρθει ο Μανήσαλης και να καθορίσει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 21-15.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, βασίστηκαν στον Κύτρο και το Διολέτη και έχτισαν ασφαλή διαφορά. Σπυρόπουλος και Καραβασίλης πήραν μακρινά σουτ και δικαιώθηκαν εκ μέρους των φιλοξενούμενων, 28-25, αλλά το transition παιχνίδι και το τρίποντο του Κύτρου στην εκπνοή έκανε το 38-29 στο φινάλε του ημιχρόνου!

Τρίποντο πάρτι είχε το μενού στο ξεκίνημα της επανάληψης, με πρωταγωνιστές τους Καραβασίλη και Διολέτη για τους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους αντίστοιχα. Ο Σπυρόπουλος με ατομικές ενέργειες πάλεψε να μειώσει, ο Γιάννου ήταν καταπληκτικός και δεν τον άφησε να το κάνει με καλάθια στο ζωγραφιστό, με την ομάδα του τελευταίου να κλείνει σε προνομιακή θέση το τρίτο δεκάλεπτο, 62-50.

Τα Ναυάγια κλήθηκαν να παίξουν το τελευταίο τους χαρτί στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο του ματς, με τον Σπυρόπουλο και τον Αυδίκο να οδηγούν τον χορό. Ο Μανήσαλης προσπάθησε να δώσει ηρεμία στη Mandra, αλλά το 2-14 σερί των Ναυαγίων έφερε το ματς στα ίσια! Ο Γιάννου πάλεψε μόνος τους ως το τέλος, αλλά τα Ναυάγια, έχοντας σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Σπυρόπουλο, πήραν τη παρθενική τους νίκη για τη φετινή σεζόν!

Novibet MVP για τα Ναυάγια αναδείχτηκε ο Ανδρέας Σπυρόπουλος με 36 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 τάπα και 5 κλεψίματα, ενώ από τη Mandra Heat ξεχώρισε ο Γιώργος Γιάννου με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Mandra Heat (Μώλος): Rexha 11, Γιάννου 19, Διολέτης 12, Δρακοπούλος, Κύτρος 9, Μανήσαλης 10, Μπακάλης, Μώλος 7, Στάμου 2, Τσιλιώνης 3.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Αυδίκος 9, Γκολφινόπουλος, Καραβασίλης 21, Καραμπεσίνης 4, Καριατλής 4, Σπυρόπουλος 36, Τζιβιτζής, Τζίφος 4.

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή στο φινάλε και η εξαιρετική κατάσταση των δύο ομάδων!