18/09/2024
Blue Rose 14 17 15 16 - 62 -
Ποσειδωνία 18 17 16 17 - 68 -

Με... κολώνα τον Ανδριόπουλο η Ποσειδωνία!

Έπειτα από μια αναμέτρηση που... κουτσά στραβά είχε το προβάδισμα και έδινε το ρυθμό, η Ποσειδωνία επικράτησε του Blue Rose με τελικό σκορ 62-68 στο ΣΕΦ, για το κύπελλο της διοργάνωσης.

Χέρι χέρι και απόλυτα ελεγχόμενο και από τις δυο ομάδες το παιχνίδι, με τις μάχες κυρίως κάτω από τα καλάθια να βγάζουν πρωταγωνιστές του Ανδριόπουλο και Καρατζά οι οποίοι και σκόραραν περισσότερο. Ο Κωστόπουλος έδωσε περιφερειακό σουτ και το κάτι... διαφορετικό στην Ποσειδώνια, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 14-18 για την παρέα του Καραβάκη, με το buzzer τρίποντο του Δανασή να μειώνει. Ένας Δανασής ο οποίος πρωταγωνίστησε στο παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, με τον Χαραλαμπίδη να μοιράζει... αφειδώς ασίστ και το σκορ να έρχεται στα ίσα και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-35, καθώς ο Κωστόπουλος ντύθηκε "Κάρι".

Τρομερός Τριανταφύλλου στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, είχε διάθεση και αποτελεσματικότητα και μαζί με το τρίποντο του Θεοφανόπουλου έβαλαν μπροστά το "Μπλε Ρόδο". Η είσοδος του Μεϊδάνη έφερε μια αλλαγή στα πλάνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έβαλαν τη μπάλα ξανά μέσα. Ο Ανδριόπουλος σκόραρε και αυτός, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 46-51 για την Ποσειδώνια, η οποία έβρισκε τους τρόπους να απαντά και να παίρνει σκορ από όλους, όπως τον Καραβάκη που εκτέλεσε για τρεις πριν τη λήξη. Αυτή τη θετική εικόνα και διάθεση κράτησε η φιλοξενούμενη μέχρι και το τέλος, με το τελικό σκορ να γράφει 62-68 και την Ποσειδωνία να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Ανδριόπουλος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Δανασής με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Βούζης, Γιαννακής 2, Δανασής 20, Θεοδωρικάκος 19, Θεοφανόπουλος 6, Καπετανάκος, Καρατζάς 7, Λημναίος 2, Μαυροειδάκος, Μπουτσέτος, Τριανταφύλλου 3, Χαραλαμπίδης 3.

Ποσειδωνία (Καραβάκης): Νοβάρα 2, Αλαφούζος, Ανδριόπουλος 16, Θύμιος Δ. 8, Θύμιος Χ, Καραβάκης 5, Κωστόπουλος 14, Μεϊδάνης 16, Ρέπας 7.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!