26/11/2022
Kolosos Dunk n' Donuts 16 11 25 21 - 73 -
Gallika and Piano BC 21 15 22 11 - 69 -

Kolosos Dunk n’ Donuts στα καλύτερά του !

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ο Kolosos Dunk n’ Donuts πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της ιστορίας του και κατάφερε να λυγίσει τα Gallika and Piano επικρατώντας με ανατροπή 73-69. Πραγματικός χαμός πλέον στο βαθμολογικό πίνακα του πρώτου ομίλου της Development League, αλλά πάμε πρώτα να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες βρήκαν γρήγορα ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Γράδος (8π.), Μανιατάκος (7π.), Στ. Πιερρουτσάκος (4π.) και Γκίκας (2π.) τράβηξαν κουπί για τα Γαλλικά, ενώ από πλευράς Κολοσσού οι Πετρόπουλος (7π.), Ρούσσης (2π.) και Τσαμπαρλής (2π.) κράτησαν την ομάδα τους σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-21.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με την παραγωγικότητα να μειώνεται λιγάκι και το επιμέρους σκορ να γράφει 11-15. Το δίδυμο Γράδος (5π.) – Στ. Πιερρουτσάκος (4π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, ενώ στην αντίπερα όχθη ο σταθερός επιθετικά Πετρόπουλος (5π.) είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μιχαηλίδη (5π.) που προστέθηκε κι αυτός στην εξίσωση των διακριθέντων. Σκορ ημιχρόνου, 27-36.

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες έδωσαν πραγματική παράσταση, σκοράροντας αθροιστικά 47 πόντους. Πετρόπουλος και Γράδος με 11 πόντους έκαστος έκαναν τη διαφορά για Koloso Dunk n’ Donuts και Gallika and Piano αντίστοιχα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-58.

Σπουδαία ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο από την ομάδα του Γιώργου Ζαμπούρα. Ο Kolosos ανεβάζοντας την έντασή του στην άμυνα και έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις ανέστρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και έφτασε πανάξια στη νίκη με 73-69. Κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι και παρά την προσπάθεια των Γράδου (7π.), Καπετανίδη (2π.) και Στ. Πιερρουτσάκο γνώρισαν την τρίτη τους φετινή ήττα στην Development League.

Στο τέλος του αγώνα, ο Kolosos Dunk n Donuts είχε 22/59 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 22 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gallika και Piano είχαν 15/50 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 21/41 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πετρόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 9/18 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Γράδος με 31 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 13/18 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Ζαμπούρας 2, Καραμπεσύνης 3 (1), Μιχαηλίδης 8 (2), Πάντας 7, Πετρόπουλος 23 (1), Ρούσσης 2, Τσαμπαρλής 6, Χαρόκοπος 4.

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος) : Γκίκας 5 (1), Γράδος 31 (4), Καβαλλιεράτος 2, Καπετανίδης 8, Μανιατάκος 10, Ντούρος, Πιερρουτσάκος Στ. 11 (1), Πιερρουτσάκος Γ. 2.

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ της αναμέτρησης.