18/02/2024
Young Ballers BC 17 20 11 19 - 67 -
Blastiakos 15 18 13 19 - 65 -

Κολυβάκης ανατροπής για τους Ballers!

Το παιχνίδι είχε πολύ ωραίο ρυθμό στην πρώτη περίοδο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις και τους Ballers να παίρνουν το προβάδισμα στην εκπνοή με δίποντο του Στεφανάκου. Ο Blastiakos είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια με 7 πόντους του Θεοδωρομανωλάκη και δύο τρίποντα του Σωτηρίου, όμως οι Πράσινοι ροκανίζοντας σιγά σιγά τη διαφορά με κορυφαίο τον Ζορμπάνο με 5 πόντους πλησίασαν και προσπέρασαν 17 – 15.

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε σχεδόν με πανομοιότυπο τρόπο, με τις ομάδες να βγάζουν ενέργεια, να σκοράρουν εύκολα και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37 – 33. Οι Ballers είχαν πολυφωνία στην επίθεση με μπροστάρη τον Κολυβάκη με 5 πόντους και τρίποντα από Ανδρεάδη και Ζορμπάνο, ενώ οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν κυρίως από την περιφέρεια με Θεοδωρομανωλάκη(3), Σωτηρίου και Αβαγκιάν να πετυχαίνουν τρίποντα, κρατώντας τον Blastiako κοντά στο σκορ.

Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να βγάζουν περισσότερη ένταση στην πίσω πλευρά του γηπέδου και τους τυπικά γηπεδούχους να κρατούν μικρό προβάδισμα με ένα καλάθι. Οι Ballers με πέντε διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι προηγήθηκαν ακόμα και με +7, με τους Μπλε να επιστρέφουν με κορυφαίο τον Τροχαλιά με 8 πόντους, μειώνοντας 48 – 46.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας στροφής του παιχνιδιού, ο Blastialos με τρίποντα από Σωτηρίου – Θεοδωρομανωλάκη και τον Τροχαλιά να συνεχίζει την μεστή του εμφάνιση με 4 πόντους, ξέφυγε με 55 – 62. Οι Ballers που στηρίχθηκαν στο κακό τους διάστημα στους Λάσκαρη και Στεφανάκο(7), είχαν την ψυχραιμία στη συνέχεια, βρήκαν τεράστια τρίποντα με τον Κολυβάκη και πήραν μία πανάξια νίκη με 67 – 65.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βολόντια Αβαγκιάν με 6 πόντους και 19 ριμπάουντ .

Οι Ballers είχαν 17/50 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/22 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Ο Blastiakos είχε 10/38 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 15/25 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 7, Αργυρόπουλος 7, Ζορμπάνος 8, Θεανίδης 2, Κολυβάκης 17(14ρ.), Κρόκος 2, Λάσκαρης 7,Ντιντιλάς 2(9ρ.), Σακελλαρίου 4, Στεφανάκος 11.

Blastiakos(Γεροντίδης): Αβαγκιάν 6(19ρ.), Αναστασόπουλος, Γεροντάκης 5, Θεόδωρομανωλάκης 28, Σωτηρίου 12(7ρ.), Τροχαλιάς 14(8ρ.), Τσιγκάκος.

Τι μας άρεσε: Εκπληκτικό σε ρυθμό και ένταση παιχνίδι με τον νικητή να βγαίνει στα τελευταία δευτερόλεπτα.