23/11/2023
Brokers 18 18 15 22 - 73 -
The Toy Men 12 22 11 16 - 61 -

Κομβική νίκη για τους Brokers!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά οι Brokers κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 18-12. Οι παίκτες των Brokers, κυρίως οι Βλάχος και Ψαρρόπουλος , έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι The Toy Men προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν όμορφες φάσεις. Οι The Toy Men με μπροστάρηδες τους Κέδρο, Πάνο και Βαλκούμα κατάφεραν να κερδίσουν αυτή την περίοδο και να μειώσουν σε 36-34 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Brokers ξανά πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά  διαμορφώνοντας το σκορ σε 51-45. Οι Κέδρος και Πάνος των The Toy Men διατήρησαν την ομάδα τους στην διεκδίκηση της νίκης χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Brokers διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την νίκη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Brokers επέδειξαν θέληση και αφοσίωση για την νίκη και τα κατάφεραν. Με επιμέρους σκορ περιόδου 22-16 και δεδομένου ότι βρισκόμαστε στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Brokers δεν άφησαν κανένα περιθώριο διεκδίκησης της νίκης από τους αντιπάλους τους οι οποίοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

MVP του αγώνα είναι ο Αναστάσιος Βλάχος ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους The Toy Men είναι ο Παύλος Κέδρος ο οποίος πέτυχε Double Double με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Brokers: Βλάχος 16(2), Κωνσταντινίδης 13, Μαυρομανώλης, Μοσχάκης 9(1), Πεχλιβάνης 13, Τσιταμπάνης 10, Ψαρρόπουλος 12(3)

The Toy Men: Βαλκούμας 15(1), Καλτσάς, Κέδρος 15(2), Πάνος 13(3), Πέϊκος 8, Πετιμεζάκης 3, Στράκαλης 7(1)