28/03/2024
Draft Fathers 13 24 12 6 - 55 -
Komodo Dragons 11 19 18 13 - 61 -

Νικηφόρο φινάλε για τους Dragons, περιμένουν οι Draft Fathers!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο όμιλο της Evolution League οι Komodo Dragons, καθώς για την τελευταία αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Draft Fathers με 55-61, οι οποίοι πλέον περιμένουν νίκη έκπληξη της L' Ovelha Negra απέναντι στους Paraliers, ώστε να προκριθούν στο Top16!

Νευρικό μπάσκετ, αρκετά λάθη και εύκολα καλάθια τα οποία τελικά δεν μπήκαν είδαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Draft Fathers να προηγούνται με 13-11, χάρη σε 4 πόντους του Σκληράκη και τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ο Δεληγιάννης με 6 πόντους και ο Ρέππας με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο πλευρές πήραν μπρος, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν, να ξεφεύγουν μέχρι και στους 11, 31-20, και τελικά με 12 πόντους του Λαρεντζάκη, 6 του Γιαννακού και 4 του Καρύδα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 37-30. Μόνος του πάλευε για τους Komodo Dragons στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γαϊτανάκης επιθετικά, πετυχαίνοντας τους 15 από τους 19 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βεργόπουλου έσφιξε την άμυνά της και με 7 πόντους του Κλεφτόγιαννη, 5 του Ελ Νταούντ και 4 του Βαζαίου, προσπέρασε με 47-48, 2:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Σκληράκη σε θέση οδηγού με 49-48, με τους Βλαχοθανάση και Γιαννακό να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 49-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Δράκοι" εκμεταλλεύτηκαν το τεράστιο black out των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ρόκιζα και Βαζαίο, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 55-61. Λίγα πράγματα για τους Draft Fathers στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου βρήκαν στόχο οι Καρύδας, Σκληράκης και Γιαννακός.

Πολυτιμότερος των Draft Fathers ο Γιαννακός με 15 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 4/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Komodo Dragons ο Γαϊτανάκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 1/3 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Draft Fathers (Σκληράκης): Ράπτης, Σιδέρης, Σκληράκης 6, Prenga, Βλαχοθανάσης 10, Γιαννακός 15 (1), Καρύδας 9, Κουρεμένος, Λαρεντζάκης 15 (4)

Komodo Dragons (Βεργόπουλος): Βαζαίος 8, Βεργόπουλος 2, Γαϊτανάκης 17 (4), Δεληγιάννης 6, Ελ Νταούντ 10 (1), Κλεφτόγιαννης 7 (1), Ρέππας 5 (1), Ρόκιζας 6

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των Komodo Dragons!