12/06/2020
Άρτεμις 8 25 21 20 - 74 -
LazerWolves 8 9 13 4 - 34 -

Κωνσταντίνου ο… αντιNioniovic!

Εύκολη νίκη για την Άρτεμις στο πρώτο παιχνίδι μετά την καραντίνα, καθώς για την 17η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League επικράτησε των Lazers με 74-34 στο Μενίδι, έχοντας ως mvp τον Κωνσταντίνου, ο οποίος κάλυψε με το παραπάνω το κενό του Nioniovic!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 8-8. Για τους γηπεδούχους 5 πόντους έβαλε ο Μπαλαούρας, ενώ για τους φιλοξενούμενους ένα τριποντάκι είχε ο Δήμος.

Με νέο τρίποντο του Δήμου και καλάθι του Βρεττάρου, οι Lazers προηγούνταν με 8-13 στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στην συνέχεια του πρώτου μέρους η Άρτεμις ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Μαστορόπουλο, Μαντέλο και Κωνσταντίνου να πετούν φωτιές με 6 πόντους έκαστος, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 33-17!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κόκκινοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και έτσι με 7 νέους πόντους του Μπαλαούρα, 6 του Μαντέλου και 4 του Μαστορόπουλου, έφτασαν στο +34, 54-30. Ο Βρεττάρος με 9 πόντους και ο Μήτσης με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 54-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Άρτεμις δεν κατέβασε ταχύτητα, φτάνοντας στην εύκολη νίκη με 74-34, έπειτα από 6 πόντους του Κωνσταντίνου, 4 του Μαντέλου και 4 του Μαστορόπουλου. Ο μοναδικός που βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους Lazers στα τελευταία λεπτά ήταν ο Παπαθωμάς με 4 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 28/49 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 6 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/4 βολές, 12/37 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος της Άρτεμις ο Κωνσταντίνου με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Lazers ο Παπαθωμάς με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Άρτεμις (HatziBill): Μπαλαούρας 17 (2), Βλάσσης 2, Κωνσταντίνου 16, Κώνστας 4, Ράπτης, Μαστορόπουλος 15, Μαντέλος 16, Μπλιθικιώτης 4, HatziBill

Lazers (Αντωνακόπουλος): Παπαθωμάς 5, Βρεττάρος 15 (1), Αντωνακόπουλος 2, Ζωγόπουλος, Μήτσης 4, Δήμος 6 (2), Κοντιζάς 2, Παπαδημητρίου

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού και το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!