05/07/2021
Λύκοι 15 20 11 20 - 66 -
Sivas BC 12 18 14 9 - 53 -

Κοντά στην πρόκριση με Ιατρού οι Λύκοι!

Σάββατο μεσημεροαπόγευμα στο Basketaki Arena,σε ένα όμορφο παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, οι Λύκοι επικράτησαν πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 66-53 απέναντι στους Sivas.Αξιοσημείωτο πως λόγω τραυματισμού του Λαμπρόπουλου από την Sivas, οι Λύκοι έπαιξαν κι αυτοί με τέσσερις παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Οι Λύκοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Σάββα(4), Ιατρού(4), Αρβανίτη και Καχριμάνη να ηγούνται στην επίθεση. Οι Sivas με Μουτζούρη, Λαμπρόπουλο και Σκλήρη να βάζουν από 4 πόντους παρέμεναν κοντά στο σκορ(15-12).

Σχεδόν όλο το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται σε κάθε φάση στο προβάδισμα. Ο Ιατρού ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 12 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο φιλοξενούμενοι με Ροζάκη(4), Λαμπρόπουλο(5), Καζάνα(4) και Σκλήρη(5) ήταν στο – 5 στην λήξη του ημιχρόνου(35-30).

Στην τρίτη περίοδο οι Sivas πάλευαν και έμεναν κοντά με Ροζάκη(4), Χάρμπαλη και τρίποντα από Καζάνα, Σκλήρη.Οι Λύκοι όμως έβρισκαν λύςεις κυρίως με Σάββα (5) και Ιατρού(4) χωρίς να χάσουν ποτέ το προβάδισμα 46 – 44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Ζάμπουρας άνοιξε τον χορό με τρίποντη βόμβα και ακολούθησαν Καχριμάνης, Ιατρού, Κωνσταντινίδης και Αρβανίτης. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ποντάκια με Μουτζούρη, Σκλήρη και Χάρμπαλη το τελικό όμως 66 – 53 κρίνετε δίκαιο.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Ιατρού με 28 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευστράτιος Χάρμπαλης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασιστ και δύο κλεψίματα.

Συνολικά οι Λύκοι είχαν 26 / 61 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 2 / 7 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Sivas είχαν 16 / 46 δίποντα, 5 / 16 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Λύκοι(Σαββας): Σάββας 11(8ρ.), Αρβανίτης 6, Κούβελας 2 (6ρ.)Καχριμάνης 6 (6ρ.), Ιατρού 28(15ρ.), Ζάμπουρας 5 , Κωνσταντινίδης 8 (9ρ.)

Sivas(Σκλήρης): Χάρμπαλης 11(11ρ.), Σκλήρης 14, Ροζάκης 7 (11ρ.), Μουντζούρης 14, Λαμπρόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Το Fair play των Λύκων που έπαιξαν κι αυτοι με 4 παίχτες