19/09/2024
Gangsters 17 16 10 21 - 64 -
Sacramento Drinks 10 10 10 7 - 37 -

Με το κοντέρ να σταματάει στα... 15 οι Gangsters!

Εστιάζοντας στην άμυνα και στο transition παιχνίδι, οι Gangsters μπήκαν με φορά στη σεζόν 24-25', επικρατώντας των Sacramento Drinks στη πρεμιέρα του Basketaki Cup.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Drinks φάνηκαν να πατούν καλύτερα, καθώς με καλή άμυνα κράτησαν στο 0 τους Gangsters για τα πρώτα τρία λεπτά, πετυχαίνοντας παράλληλα και επτά πόντους. Οι Gangsters αύξησαν την ένταση τους στην άμυνα, έκαναν τρία μαζεμένα κλεψίματα, βρήκαν λύσεις με τον Μαρκόπουλο και πέρασαν δίκαια μπροστά, 17-10!

Στα ίδια επίπεδα κινήθηκαν αμφότερες οι πλευρές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Drinks να περνούν τη μπάλα στο ζωγραφιστό και τους Gangsters να απαντούν με τρεις διαφορετικούς σκόρερ. Ο Τσιάτσιος με ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό έβαλε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο συν 11, 25-14, πέντε λεπτά πριν κλείσει το πρώτο μέρος. Τα πράγματα μόνο χειρότερα έγιναν για τους μωβ, οι οποίοι, παρά τη προσπάθεια του Ράμμου, έμειναν πίσω στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, 33-20.

Άποντοι παρέμειναν οι γηπεδούχοι για τα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Χ.Τσιλιβάκος και Αναστασίου από πλευράς φιλοξενούμενων. Ο Τσιάτσιος έσπασε το ρόδι για τους λευκούς, ο Οικονόμου και κ Μαρκόπουλος τον ακολούθησαν, με αποτέλεσμα τα καλάθια του Α. Τσιλιβάκου να μην είναι αρκετά για να αλλάξουν αισθητά την κατάσταση, 43-30.

Ο Οικονόμου άνοιξε το σκορ της τελευταίας περιόδου από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, για να έρθει και να του απαντήσει ο Ράμμος. Έχοντας απλοποιήσει τα πράγματα από τη καλή αμυντική τους παρουσία, οι Gangsters δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάριν και στα τρίποντα του Μακρή, με αποτέλεσμα να φύγουν από τη Ζωφριά με το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Novibet MVP για τους Gangsters αναδείχτηκε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ από τους Drinks ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γουλας με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Gangsters (Βρύλλης/Κεχρής): Βεϊσάκης 2, Λάιος 7, Μακρής 8, Μαρκόπουλος 17, Οικονόμου 8, Τσάκωνας 8, Τσιάτσιος 14.

Sacramento Drinks (Τσιλιβάκος): Αναστασίου 2, Γουλας 8, Κορακας, Μαρτίδης, Μπρατσιάκος 2, Παπαηλίου 4, Ράμμος 6, Τσιλιβάκος Α. 6, Σταυρόπουλος 2, Τσιλιβάκος Χ. 2, Φούτσης 2.

Τι μας άρεσε: Τα 15 κλεψίματα των νικητών!