25/09/2019
Saint Pauli 15 16 17 13 - 61 -
Peristeri Histons 13 8 22 11 - 54 -

Κόντος ο αντί-Γαργαλάκος για τους Saint Pauli!

Την πρώτη τους νίκη στον 16ο όμιλο του Basketaki Cup πήραν χθες το βράδυ στο Μενίδι οι Saint Pauli, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επιβλήθηκαν δύσκολα των Peristeri Histons με 61-54, όπως είχαν κάνει και πέρσι πάλι για τον ίδιο θεσμό με 51-47!

Αν και βρέθηκαν στο -4, 3-7, οι Saint Pauli έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 15-13, χάρη σε 5 πόντους του Κόντου, έμμεσο τρίποντο του Φουντούκα και 3 του Βουλιώτη. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά ένα τρίποντο έβαλε ο Νίκος Καϊάφας, ενώ από 3 πρόσθεσαν οι Μιχαλόπουλος και Γιοβάνης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με τους Μπόζιο – Τσαμποδήμο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους ο καθένας, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 31-14, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που πρόλαβαν να κάνουν οι Peristeri Histons ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 10, 31-21, με τους Νίκο Καϊάφα και Ηλιόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με 9 πόντους του Κόντου και 6 του Μπόζιου, οι Saint Pauli είχαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, όταν και προηγούνταν με 39-27. Ωστόσο, οι Περιστεριώτες έκαναν την αντεπίθεση τους και με δράστες τους Μάριο Πλινθίδη (7π), Μιχαλόπουλο (7π), Γιοβάνη (3π) και Ηλιόπουλο (3π), πλησίασαν απειλητικά στους 5, 48-43!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Saint Pauli διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους, φτάνοντας έτσι στην πρώτη τους νίκη με 61-54, έπειτα από 4 πόντους του Βουλιώτη και 3 του Μπασούνα. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Peristeri Histons, ωστόσο οι 6 πόντοι του Μάριου Πλινθίδη και οι 3 του Γιοβάνη δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/20 βολές, 23/50 δίποντα και 0/10 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/31 βολές, 15/41 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Mvp της Saint Pauli ο Κόντος με 18 πόντους, έχοντας 10/11 βολές και 4/11 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Μάριος Πλινθίδης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 5/14 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Saint Pauli (Μπασούνας): Φουντούκας 3, Τσαμποδήμος 6, Μπόζιος 12, Μπασούνας 7, Γαργαλάκος, Καραμπάς 4, Βουλιώτης 9, Κόντος 18, Τσιχριτζής 2, Λιάγκος

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Πλινθίδης Ν., Ηλιόπουλος 10 (1), Καϊάφας Ν. 7 (1), Καϊάφας Φ., Πλινθίδης Μ. 17 (1), Μιχαλόπουλος 10, Γιοβάνης 10

Τι μας άρεσε: Τόσο η σωστή διαχείριση τελικά των Saint Pauli, όσο και το πείσμα των Peristeri Histons για την ανατροπή!

Τι δεν μας άρεσε: Οι αποβολές των Νάσου Πλινθίδη, Γαργαλάκου και Φουντούκα, σε ένα κατά τα άλλα ήρεμο ματς!