26/11/2021
Basket Maniacs 11 11 7 5 - 34 -
Elitήριοι by pinguin.gr 13 20 12 15 - 60 -

Κόντρα στα προβλήματα η πρώτη νίκη των Elitήριων!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena οι Elitήριοι των πολλών απουσιών και τραυματισμών επικράτησαν των Basket Maniacs με το εμφατικό 34-60, κατακτώντας την πρώτη τους νίκη στον 3ο όμιλο της Master League. H ομάδα του Νίκωνα Κωνσταντινάκου, παρότι, δεν είχε λύσεις από τον πάγκο παρουσίασε καλό πρόσωπο και ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Τρίτη ήττα για τους «Μανιακούς» που πλήρωσαν την αστοχία τους (4/32 τρίποντα, 12,5%).

Σχετικά μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Elitηριους να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα να μπαίνουν σε θέση οδηγού. Οι Θάνος Πατωνίδης και Μύρωνας Γκότσης σκόραραν από 4 πόντους για τους φιλοξενούμενους, με τον Λάμπρο Καρδάση να μετρά 3. Στην αντίπερα όχθη, οι Maniacs παρά το στείρο πρώτο 4λεπτο, έμειναν σε απόσταση ενός σουτ από τους αντιπάλους τους, χάρη στους Ανδρέα Στενάκη (4π.), Αριστοτέλη Μπενή (2π.), Βασίλη Καλαμιώτη (2π.) και Δήμο Δημητριάδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-13.

Συνέχεια στο πρώτο ημιχρόνο, με τους Elitήριους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να βρίσκουν σκορ από όλη την πεντάδα τους. Οι Νίκωνας Κωνσταντινάκος (5π.) και Μύρωνας Γκότσης (4π.) σκόραραν με συνέπεια και έτσι οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα. Οι Maniacs αντιμετώπισαν και πάλι κάποια κενά διαστήματα στην επίθεσή τους, αφού μόνο ο Βασίλης Καλαμιώτης (5π.) κατάφερε να σκοράρει πάνω από μια φορές. Σκορ ημιχρόνου, 22-33.

Καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο για τους Elitήριους που βασίστηκαν δημιουργικά στον Νίκωνα Κωνταντινάκο και εκτελεστικά στους Θάνο Πατωνίδη (5π.) και Λάμπρο Καρδάση (5π.). Οι David Negrin και Δήμος Δημητριάδης σκόραραν από την περιφέρεια για λογαριασμό των Maniacs, όμως στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και τα δεδομένα παρέμειναν ως είχαν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-45.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε η τελευταία περίοδος του αγώνα, αφού τόσο η διαφορά όσο και εικόνα των Maniacs δεν επέτρεπε σκέψεις περί ανατροπής. Οι Elitήριοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα και δίκαια απέδρασαν από το βοηθητικό του ΟΑΚΑ με το πρώτο φετινό ροζ φύλλο (εντός παρκέ).

Στο τέλος του αγώνα οι Basket Maniacs είχαν 8/27 δίποντα, 4/32 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Elitήριοι είχαν 23/42 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 7 μπλοκ !

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Μύρωνας Γκότσης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/9 δίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε 5 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Maniacs ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 7 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 0/3 τρίπονα και 3/3 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Negrin 8 (6 ριμπ., 3 κλεψ., 2 τρίπ.), Καλαμιώτης 7 (5 ριμπ., 3 ασί.), Μπενής 2 (4 ριμπ.), Δημητριάδης 6 (2 τρίπ.), Σασσάς, Στενάκης 8 (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Νούκας 3 (2 κλεψ.).

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Πατωνίδης Θ. 14 (11 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Γκότσης 16 (11 ριμπ., 5 μπλοκ), Καρδάσης Λ. 14 (2 κλεψ., 1 τρίπ.), Κωνσταντινάκος 9 (9 ριμπ., 4 ασί., 1 μπλοκ), Πατωνίδης Φ. 7 (13 ριμπ., 3 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Κάποιες πολύ ποιοτικές συνεργασίες των Elitήριων, οι οποίοι αν καταφέρουν να μαζευτούν θα κάνουν μεγάλες νίκες στη συνέχεια.