18/12/2023
Τεμπελχανάδες 14 13 10 18 - 55 -
Old Stars 7 12 19 14 - 52 -

Με κόπο και ιδρώτα ήρθε η νίκη για τους Τεμπελχανάδες!

Οι Τεμπελχανάδες ήταν εκείνοι που επιβίωσαν στο δραματικό φινάλε κόντρα στους Old Stars και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 55-52 στην 14η αγωνιστική της Development 2 League. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν ένα καλό προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο είδαν τους αντιπάλους τους να επιστρέφουν, ωστόσο κατάφεραν να χαμογελάσουν στο τέλος και να φτάσουν στο 5-8. Οι Old Stars κρατούν την αντίδραση που έβγαλαν στο ματς, αλλά δεν πήραν κάτι παραπάνω πέφτοντας στο 4-9.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και πήραν ένα προβάδισμα 8-0. Οι Old Stars δυσκολεύτηκαν αρκετά στο να βρουν τους πρώτους τους πόντους, με τον Δουκάκη να κάνει το 10-3 έπειτα από 6 λεπτά παιχνιδιού. Γενικά επιθετικά δεν λειτούργησαν καλά οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους. Από την άλλη, Σαμωνάς και Χατζηκωνσταντίνου διαμόρφωσαν το 14-7 με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Δημαράς ήταν δραστήριος στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Τεμπελχανάδες έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (25-14). Ο Γκούμας πήγε την απόσταση στο +13(27-14), ενώ ο Κωφόπουλος με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 27-16. Ο Αγγελογιαννάκης με τρίποντη εκτέλεση στο φινάλε της περιόδου διαμόρφωσε το 27-19 και οι δύο ομάδες πήγαν με αυτό το σκορ στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Old Stars παρουσίασαν διαφορετικό πρόσωπο, με τον Δουκάκη να μπαίνει… αγριεμένος και με δύο σερί τρίποντες «βόμβες» να κάνει το 27-25. Ο Φραγκογιάννης είχε παρόμοια απάντηση για το 30-25, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι. Ο Καπράλος έπιασε δουλειά πίσω από τα 6,75 και σε συνεργασία με τον Δουκάκη έκαναν όσα έπρεπε ώστε η ομάδα τους να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα (34-35). Μάλιστα οι Old Stars τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 37-38.

Το ματς είχε γίνει πλέον ντέρμπι και έτσι αναμενόταν να πάει μέχρι το τέλος του. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελε να παραδοθεί και οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές. Λίγο πριν το φινάλε ο Φραγκογιάννης έδωσε ένα «μαξιλαράκι» τριών πόντων στους Τεμπελχανάδες (54-51), ενώ ο Πέτρου με μία βολή έγραψε το 54-52. Στην συνέχεια ήταν η ώρα του Σαμωνά να πάει στη γραμμή και να βάλει επίσης μία (55-52), αφήνοντας έτσι την ελπίδα της ισοφάρισης στους αντιπάλους του. Ο Αγγελογιαννάκης πήρε το σουτ πίσω από τα 6,75 όμως η κατάληξη δεν ήταν αυτή που ήθελε και έτσι οι Τεμπελχανάδες απέδρασαν με τη νίκη με 55-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Φραγκογιάννης με 13 πόντους, 1 ασίστ και 13 ριμπάουντ. Από τους Old Stars εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Καπράλος με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν 17/52 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 6/13 βολές, 53 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Old Stars μέτρησαν 11/32 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 6/12 βολές, 50 ριμπάουντ και 16 ασίστ. Επίσης έκαναν 5 κλεψίματα, 19 λάθη και 3 μπλοκ.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος, Βλάχος, Γκούμας 6(6ρ.), Δημαράς 13(5ρ.), Κολιούσης, Μπανάσιος, Παπαπαναγιώτου 2(12ρ.), Ραΐζης, Σαμωνάς 17(7ρ.), Φραγκογιάννης 13(13ρ.), Χατζηκωνσταντίνου 4(3ρ.)

Old Stars (Δουκάκης): Αγγελογιαννάκης 11(9ρ.), Γεωργούσης, Δουκάκης 11(2ρ.), Καπράλος 21(10ρ.), Κωφόπουλος 2(5ρ.), Λεντζής, Πέτρου 5(4ρ.), Τζιόπας, Τζώρτζος, Τσουμπάρας 2(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Old Stars και το δραματικό φινάλε.