29/04/2023
Beer Team 23 8 12 12 - 55 -
Kavlanta Hawks 22 22 14 21 - 79 -

Κόψε τη πλάκα, ρε Σοφούλη!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, στη πρεμιέρα του Basketaki Summer Development League, οι Kavlanta Hawks εκμεταλευόμενοι τον επιθετικό οίστρο του Θανάση Σοφούλη, ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους, νικώντας τη Beer Team με σκορ 55-79! Στα αξιοσημείωτα οι νέες εμφανίσεις των νικητών, που η αλήθεια είναι ότι μας άρεσαν παρά πολύ!

Οι Hawks  ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Θανάση Σοφούλη με 40 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα! Στην αντίπερα όχθη, ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του φοβερού και τρομερού Θανάση Σοφούλη!Τι ακριβώς έκανε ο ηγέτης των Kavlanta Hawks; Σε δέκα αγωνιστικά λεπτά κατάφερε να πετύχει 20 από τους 22 συνολικά πόντους της ομάδας του και να μαζέψει 2 ριμπάουντ! Απίστευτα πράγματα από έναν παίκτη που αν βρει ρυθμό μπορεί να σκοτώσει οποιονδήποτε αντίπαλο! Στην αντίπερα όχθη, ο θεοδοσόπουλός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ανδρόνικος με 9. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνετε 23–22.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά για το γεγονός ότι Βιδάλης και Μπόικο πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, κατόρθωσαν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα έχοντας διαφορά δεκατριών πόντων με σκορ 31–44. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παρουσιάσαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, καθώς περιορίστηκαν στους οκτώ πόντους στο διάστημα αυτό!

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να διατηρήσουν το προβάδισμα  που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, κάτι το οποίο το κατάφεραν, καθώς το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε σε θέση ισχύος με σκορ 43-58. Ο Σοφούλης πρόσθεσε ακόμα εφτά πόντους ενεργητικό του, ενώ ο Μεταξάς(5π) αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της Beer Team στη περίοδο αυτή!

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Kavlanta δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 55–79.

Οι Kavlanta Hawks είχαν 23/43 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 6/9 βολές, 50 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/56 δίποντα, 4/22 τρίποντα , 3/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 4 λάθη.

Kill Beer(Μαυράκης): Ανδρόνικος 13, Γρατσίας, Θεοδοσόπουλός 15, μα φαντάσου, Μαυράκης 8, Μεταξά 14 Τζατζαράκης 5.

Kavlanta Hawks(Σοφούλης): Ασημακόπουλος 2, Βιδάλης 10, Κατσιάπης 2, Λίωδης, Μπόικο 12, Παπαδημητρόπουλος, Σοφούλης 40, Τζώρτζης 13.

Τι μας άρεσε: Η 40αρα του Σοφούλη!