19/11/2022
Draft Fathers 18 10 9 24 - 61 -
Fast Break 4 15 12 7 - 38 -

Κορυφαίοι Draft Fathers !

Βράδυ Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Draft Fathers υποδέχθηκαν τους Fast Break για την 8η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του coach Παππά, ούσα εξαιρετικά αποτελεσματική στην πρώτη και την τελευταία περίοδο επικράτησε άνετα με 61-38 και βρίσκεται πλέον μόνη πρώτη (με παιχνίδι λιγότερο) στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Σε κακό βράδυ βρέθηκαν οι Fast Break που αγωνίστηκαν χωρίς αρκετά από τα μεγάλα τους αστέρια. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Σκληράκη. Οι Draft σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γιαννακό (8π.), Σκληράκη (3π.), Μαστορόπουλο (3π.), Ιωακείμ (2π.) και Γεωργίου (2π.) έχτισαν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που σκόραραν μόλις 4 πόντους με τους Γκιουλιστάνη και Παπαχρήστο και μοιραία έμειναν πίσω να κυνηγούν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-4.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Fast Break έβγαλαν αντίδραση επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 10-15 και μειώνοντας ελαφρώς τη διαφορά. Ντέκας (6π.), Μπουλαξής (5π.), Παπαχρήστος (2π.) και Τζιτζικαλάκης (2π.) σκόραραν με συνέπεια τους φιλοξενούμενους, ενώ από πλευράς Draft Fathers ο Καρύδας (4π.) έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 28-19.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα εκατέρωθεν μειώθηκε αισθητά. Οι Fast Break ήταν και πάλι αποτελεσματικοί στην άμυνα, με τους Γκιουλιστάνη (6π.), Τζιτζικαλάκη (4π.) και Τσάφο (2π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά. Στην αντίπερα όχθη, ο Καρύδας συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, όμως η επίθεση των γηπεδούχων δεν είχε συνέπεια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-31.

Ασύλληπτο τέταρτο δεκάλεπτο από τους Draft Fathers. Η ομάδα του coach Παππά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Fast Break, σκοράροντας 24 πόντους και απλοποιώντας γρήγορα την υπόθεση νίκη. Ιωακείμ (8π.), Μαστορόπουλος (6π.), Γιαννακός (4π.), Καρύδας (4π.) και Σκληράκης (3π.) έβλεπαν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και εξασφάλισαν την 6η νίκη για την ομάδα τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Draft Fathers είχαν 18/48 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 4/12 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Fast Break είχαν 14/38 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 4/17 βολές. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άκης Μαστορόπουλος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 2/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Ντέκας με 6 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Draft Fathers (Σκληράκης) : Γεωργίου 6, Γιαννακός 14 (2), Ιωακείμ 10 (2), Καρύδας 14, Μαστορόπουλος 11 (1), Ράπτης, Σκληράκης 6 (2).

Fast Break (Τσάφος) : Γκιουλιστάνης 12, Μπουλαξής 7 (1), Ντέκας 6 (1), Παπαχρήστος 4, Τζιτζικαλάκης 6, Τσάφος 3.

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των Draft πίσω από τα 6,75μ.