19/03/2024
Flint Tropics 16 19 19 10 - 64 -
The Roots 10 16 11 8 - 45 -

Πανάξια στην κορυφή οι Flint Tropics!

Την πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου της D2-League κατέλαβαν οι Flint Tropics, καθώς για την 26η και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν τους Roots με 64-45 στο κλειστό της Ζωφριάς και στους 32 θα βρουν στον δρόμο τους την Boom Shakalaka, ενώ η παρέα του Σοκολάκη θα αντιμετωπίσει τους Friends!

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο με την είσοδο του Τζαμτζή, ο οποίος πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους, οι Flint Tropics έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6, 16-10. Ο Θοδωρής Ανδραβίζος και ο Καραδήμας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, 32-21, και τελικά με 6 πόντους του Βασίλη Γκατζηρούλη, 5 του Σκαμαντζούρα, άλλους τόσους του Τζαμτζή και buzzer beater τρίποντο του Μάκη Γκατζηρούλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 35-26. Τους Roots κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Φιλιππής και Γουρνέλος με 5 πόντους έκαστος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Κατσουράνης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα αδέρφια Γκατζηρούλη έκαναν παπάδες και με 10 πόντους του Βασίλη και 5 του Μάκη, οι Flint Tropics έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 54-37. Μόνος του πάλευε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του Κότσιρα στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραδήμας, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 11 πόντους των φιλοξενούμενων. Σκορ τρίτης περιόδου 54-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flint Tropics, αν και κόλλησαν για αρκετή ώρα στην επίθεση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-45, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σκαμαντζούρα, Μάκη Γκατζηρούλη και Τζαμτζή. Για τους Roots στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Θοδωρής Ανδραβίζος και Κατσουράνης.

Betsson MVP των Flint Tropics ο Βασίλης Γκατζηρούλης με 19 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 7/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Roots ο Καραδήμας με 16 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Χατζηνάκης 4, Τζανετής 4, Τζαμτζής 12, Γράσσος, Καραντζής 1, Ευθυμιόπουλος, Σκαμαντζούρας 7 (1), Γκατζηρούλης Μ. 15 (2), Γκατζηρούλης Β. 19 (1), Τσέκερης 2

Roots (Κότσιρας): Καραδήμας 16, Λαγωνικάκος, Σοκολάκης, Ανδραβίζος Θ. 9, Φιλιππής 5 (1), Γουρνέλος 5 (1), Λουλουργάς, Κατσουράνης 10 (1), Ανδραβίζος Π., Ζαμπάρας

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Flint Tropics στα ριμπάουντ!