18/12/2023
Rakuzan 10 8 21 9 - 48 -
Frigo Driver 9 11 14 20 - 54 -

Νίκη κορυφής για τον Frigo Driver!

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέλος, η Frigo Driver γύρισε το ματς και επικράτησε της Rakouzan με σκορ 48-54.

Οι δύο ομάδες κατέβηκαν με πολλές απουσίες, με την Rakouzan να έχει μόνο πέντε παίκτες στην συνθεσή της, κάτι που επηρέασε και την ποιότητα της αναμέτρησης. Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ και να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστή τον Παπαδάκη, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 18-20.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο επιθετικά για τις ομάδες, οι οποίες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι, με τους Νίκο και Μανώλη Παυλίδη πρωταγωνιστές στην επίθεση, πέρασαν μπροστά στο σκορ και ολοκλήρωσαν την περίοδο προηγούμενοι με σκορ 39-34.

Στην τελευταία περίοδο η Frigo Driver  θέλησε να εκμεταλλευτεί την κούραση της Rakouzan πιέζοντας την μπάλα σε κάθε κατοχή. Γκίκα και Μαθιός έδωσαν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση και βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη που τους φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Παπαδάκης με 13 πόντους, 19 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παυλίδης με Νίκος Παυλίδης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/55 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 5/8 βολές, 52 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/6 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 8/26 βολές, 56 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

Rakouzan (Γκίκας): Χαΐδος 6, Παυλίδης Μαν. 14, Παυλίδης Νικ. 16, Παυλίδης Εμ. 8, Γκίκας 4.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Κωστάκης 2, Γκίκα 9, Νικόλτσος 3, Καπετανάκης, Μαθιός 13, Απολλωνάτος, Μιχαλακάκος 14, Παπαδάκης 13.

Τι μας άρεσε: Η πίεση στο τέλος της Frigo Driver.