08/04/2023
Reptors 14 27 19 22 - 82 -
Myrmidons BC 15 13 25 12 - 65 -

Κορρές έκοβε - Δόβας έραβε!

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ γρήγορο και πολύ όμορφο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Μυρμιδόνες να κρατούν μικρό προβάδισμα με έναν πόντο. Ραχωβίτσας με 2 τρίποντα και Πετρόπουλος με 4 πόντους από κοντά, ήταν οι μπροστάρηδες στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ για τους γηπεδούχους που ακολουθούσαν κατά πόδας, ξεχώρισε ο Δόβας με 7 πόντους, με τον Πάγκα να προσφέρει 5.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους Μυρμιδόνες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με Γάββαρη και Καλόσακα να βάζουν από 4 πόντους, αλλά από κει και πέρα οι Κόκκινοι πάτησαν το γκάζι, έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες και βρίσκοντας πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Πατσουράκη(6), Δόβα(9) και Ε. Κορρέ(7), πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41 – 28.

Γεμάτο από σκορ και θέμα ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Μυρμιδόνες αυτή τη φορά να στέκονται καλύτερα και χάρη στον επιθετικό οίστρο των Ραχωβίτσα και Καλόσακα που πέτυχαν 11 και 9 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να μειώσουν σε 60 – 53. Για την ομάδα του coach Παπαγεωργίου που έμπαζε από παντού στην άμυνα, από 6 πόντους πέτυχαν οι Δόβας και Ε.Κορρές , με τον Καίσαρη να κολλάει ένα τριποντάκι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Rapetors διά χειρός του αστείρευτου σε δυνάμεις Ευάγγελου Κορρέ που πέτυχε και 5 ποντάκια και τον Δόβα να συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα με νέους 8, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και επικράτησαν με το τελικό 82 – 65. Ο Πετρόπουλος με 6 πόντους, ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση των Μυρμιδόνων.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάριος Δόβας με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Γάββαρης με 14 πόντους ,11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Rapetors είχαν 23/49 δίποντα , 10/33 τρίποντα, 6/14 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασιστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Myrmidons είχαν 25/50 δίποντα, 3/32 τρίποντα, 6/11 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Rapetors(Παπαγεωργίου): Πατσουράκης 11, Δόβας 32(11ρ.), Π.Κορρές 9 , Ε.Κορρές 18(7ρ.-7 ασίστ) , Κοτζακουλάκης, Καίσαρης 3, Πάγκας 9(7ρ.).

Myrmidons (Πετρόπουλος): Καλόσακας 17(8ρ.), Πετρόπουλος 10(10ρ.), Θωμάς, Κοσκινάς, Γάββαρης 14(11ρ.), Ραχωβίτσας 21(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό συνολικό παιχνίδι του Ευάγγελου Κορρέ και ο μπόμπερ Μάριος Δόβας.