08/10/2022
Aladalon 16 11 8 6 - 41 -
Iguana Pacers 19 11 16 10 - 56 -

Κορυφαίοι του ομίλου οι Iguana Pacers!

Μεσημέρι Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι ελλιπείς Aladalon υποδέχθηκαν τους Iguana Pacers για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Η ομάδα του Δημήτρη Μπεκρή ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, επικράτησε με 41-56 και έκανε το 3/3 στο όμιλο. Πάμε, όμως, να δούμε πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Pacers να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Μοσχέτα (11π. με 3 τρ.) που μπήκε καυτός στο ματς. Γεωργίου (5π.) και Παπαζαχαρίου (3π.) προσέφεραν κι εκείνοι λύσεις για τους φιλοξενούμενους, ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων οι Χ. Μιχαηλίδης (6π.), Βαγγέλης (5π.) και Ι. Μιχαηλίδης (4π.) σκόραραν με συνέπεια για τους Aladalon. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-19.

Ίδιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το ματς να παραμένει κλειστό και το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11. Ο Χ. Μιχαηλίδης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, προσθέτοντας ακόμη 8 πόντους στο λογαριασμό του, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μοσχέτας (3π.), Ανδριώτης (4π.) και Παπαζαχαρίου (3π.) διατήρησαν το προβάδισμα για τα Iguana. Σκορ ημιχρόνου, 27-30.

Στην επανάληψη τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Η ευστοχία των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την κούραση των Aladalon που είχαν μόλις μια λύση από τον πάγκο, άρχισε να γέρνει την πλάστιγγα προς τους Pacers. Ο Μοσχέτας συνέχισε να σκοράρει με άνεση από την περιφέρεια, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Γιαννόπουλος (4π.), Γεωργίου (3π.), Μπεκρής (2π.) και Αναστόπουλος (2π.). Οι Aladalon αντιμετώπισαν πρόβλημα στην επίθεση, σκοράροντας μόλις 8 πόντους και μοιραία έμειναν πίσω με διψήφια διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Iguana Pacers διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα, σκοράροντας ξανά με ικανοποιητική συνέπεια και οδηγώντας σε νέο μπλακ αουτ τους αποδεκατισμένους Aladalon. Ο Μοσχέτας έβαλε το 6ο τρίποντο, ο Γεωργίου ολοκλήρωσε την Betsson mvp εμφάνισή του, ενώ στην άλλη πλευρά ο Βασίλης Βαγγέλης (5π.) πάλευε μόνος του για τους γηπεδούχους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aladalon είχαν 14/45 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Iguana Pacers είχαν 10/39 δίποντα, 9/34 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργίου με 12 πόντους και double-double, έχοντας 2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 20 πόντους, έχοντας 9/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Aladalon (Αθανασάκος) : Βρεττός 3 (7ρ.), Μένεγος 1, Μιχαηλίδης Χ. 20, Αθανασάκος (6ρ.), Μιχαηλίδης Ι. 4 (2 μπλοκ), Μελανοφρύδης 1 (10ρ.), Βαγγέλης 12 (8ρ., 4 ασί.).

Iguana Pacers (Μπεκρής) : Μοσχέτας 22 (6 τρ.), Αναστόπουλος 2, Μπεκρής 4 (13ρ.), Ανδριώτης 4, Γιαννόπουλος 4 (6ρ.), Παλάσκας (7ρ., 4 ασί.), Παπαζαχαρίου 8, Γεωργίου 12 (15ρ.).

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική ευστοχία του Ηλία Μοσχέτα !