18/01/2023
New York Pic-Knicks 9 4 8 15 - 36 -
Beerokoillers 13 13 12 14 - 52 -

Κοσμαδάκη για σένα!

Ένα υπέροχο βράδυ είχαν όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα ανάμεσα στους New York Pic-Knicks και τους Beerokoillers, με το 36-52 να αναγράφεται στον πίνακα στη λήξη του αγώνα και τους φιλοξενούμενους να κρατούν την εμφάνισή τους ως... φάρο για τη συνέχεια!

Πείσμα, μάχες, γρήγορο ρυθμό.. Όλα τα είχε η αναμέτρηση στο ξεκίνημά της, με τον Κοσμαδάκη και τον Καπελλέ να είναι εύστοχοι στις προσπάθειες που επιχείρησαν και να δίνουν το έναυσμα για το προβάδισμα των Beerokoillers στο πρώτο δεκάλεπτο, με σκορ 9-13, ύστερα από καλάθι του Γεωργακίου με τη λήξη.

Στρογγύλης και Σπηλιωτόπουλος ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι "γκρι" στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με την γηπεδούχο ομάδα των Pic Knicks να προσπαθεί "ψαλιδίσει" τη διαφορά κυρίως με προσπάθειες από το ποστ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-26 για Beerokoillers.

Κοσμαδάκης, Καπελλές και Αχιλέ με σωστές επιλογές και συνεχείς επιθετικές τάσεις, συνέχισαν να κρατούν σε θέση ισχύος τους "Koillers". Οι εμπνεύσεις των Αντωνόπουλου και Σπηλιωτόπουλου έφεραν κάποιους πόντους στη συγκομιδή των γηπεδούχων, αλλά όχι αρκετούς για να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 21-38.

Η διαφορά ήταν μεγάλη, ο έλεγχος του αγώνα ήταν ξεκάθαρα στα χέρια των φιλοξενούμενων, με τη νίκη να έρχεται σχετικά εύκολα με 36-52 και να αφιερώνεται στον αεικίνητο και μάλιστα Betsson Mvp Σάλβο Κοσμαδάκη, ο οποίος πρόσθεσε ένα ακόμα... μέλος στην μεγάλη οικογένεια των Beerokoillers!

Betsson Mvp λοιπόν όπως προείπαμε αναδείχθηκε ο Σάλβος ο Κοσμαδάκης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Pic-Knicks ξεχώρισε ο Βασίλης Γεωργακίου με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 12/45 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 3/10 βολές, 49 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/42 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 9/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

New York Pic-Knicks (Σπηλιωτόπουλος): Αγγελογιαννάκης 5, Αθανασίου 2, Αντωνόπουλος 3, Βαχαβιώλος 3, Γεωργακίου 8, Δημητρέλος, Καντεράκης 4, Κωφόπουλος, Σπηλιωτόπουλος 7, Στρογγύλης 4.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αχιλέ 6, Καπελλές 7, Κατσίκης 6, Κεφαλάς 14, Κοσμαδάκης 7, Λιακόπουλος 2, Μανδηλαράς 8, Νεοφύτου 2.

Τί μας άρεσε: Το κλίμα του αγώνα ήταν εξαιρετικό!