20/03/2024
Ερυθρός Σταυρός 23 17 14 4 - 58 -
Peristeri Wardogs 23 18 21 8 - 70 -

Κοσμόπουλος… από άλλον κόσμο!

Τη βραδιά της Τετάρτης, ο Ερυθρός Σταυρός φιλοξένησε τους Peristeri Wardogs στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Development League. Παρότι ο αγώνας δεν είχε κάποια βαθμολογική σημασία, αυτό δεν απέτρεψε τις ομάδες από το να παλέψουν για την νίκη και να μας παραδώσουν ένα όμορφο θέαμα.

Στα του αγώνα η αναμέτρηση ξεκίνησε θεαματικά, με τις δύο ομάδες να εκτελούν με εντυπωσιακά ποσοστά από την γραμμή των 6,75. Ο Ceka αποτέλεσε τον επιθετικό πόλο τον γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο με 15 από τους 23 της ομάδας του. Για τους Wardogs ο Κοσμόπουλος είχε λάβει τον ρόλο του σκόρερ από νωρίς, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 13 πόντους στο κασέ του.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισόπαλες την δεύτερη περίοδο (23-23) και συνέχισαν στον  ίδιο επιθετικό ρυθμό. Ο Κοσμόπουλος συνέχισε τον επιθετικό οίστρο του , προσθέτοντας 11 ακόμα πόντους στην στατιστική του . Ο Ερυθρός Σταυρός κρατούσε την διαφορά σε κοντινή απόσταση χάρις την ευστοχία του Κουτουζή (1/1 δίποντα και 2/3 τρίποντα) και το hustle παιχνίδι του Φαλάγγα Αλέξανδρου  κοντά στην ρακέτα . Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 40-41.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο, ανακτώντας το προβάδισμα με σκορ 45-43.Οι Wardogs αντέδρασαν γρήγορα , πίεσαν στην άμυνα και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 54-62 ,  χάρης το επιθετικό  κρεσέντο του Κοσμόπουλου (11 πόντους) ,σε συνδυασμό με την συμβολή των Καρλή , Συνιόρογλου και Νικολαρόπουλου στην επίθεση.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης ο επιθετικός ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες , με τα καλάθια να είναι λίγα. Παρόλα αυτά δεν σταμάτησαν οι δύο ομάδες να πιέζουν και στο τέλος οι Wardogs πήραν την νίκη με σκορ 58-70. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης , για τους γηπεδούχους πρωταγωνίστησαν στην επίθεση ο  Κουτουζής και ο Φαλάγγας Αλέξανδρος, με τον πρώτο να σκοράρει 8 πόντους και τον δεύτερο 6 δικούς του . Επιπλέον συνέβαλαν στον έλεγχο του εναέριου χώρου αρπάζοντας 7 ριμπάουντ έκαστος .

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κοσμάς Κοσμόπουλος των Peristeri Wardogs, με 39  πόντους ,7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κουτουζής Αναστάσιος με 19 πόντους και  10 ριμπάουντ.

Ερυθρός Σταυρός (Ασημομύτης): Ceka 17, Ασημομύτης 2, Κουτουζής 19, Πάντζαλης 2, Φαλάγγας Αθανάσιος 8, Φαλάγγας Αλέξανδρος 10.

Peristeri Wardogs (Κοσμόπουλος): Κοσμόπουλος 39, Καρλής 7, Μυτιληναίος 10, Συνιόρογλου 4,Νικολαρόπουλος 10, Καρκατσούλης .

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των δύο ομάδων από τα 6,75!