03/07/2023
Colombians BC 26 18 18 11 - 73 -
War Gamers 18 16 22 11 - 67 -

Κόσμος και κίνητρο, έδωσαν φτερά στους Colombians!

Το βραδάκι της Δευτέρας 3 Ιουλίου στο Basketaki Arena, σε ένα υπέροχο ματς με ωραίες διακυμάνσεις στο σκορ και μεγάλη ποιότητα από τις δύο ομάδες, οι Colombians με το κίνητρο να αντιμετωπίζουν ομάδα της Elite να είναι ισχυρό, τον κόσμο να δίνει άλλη αύρα στο κλειστό του Μενιδίου και το απίθανο δίδυμο Γιαννακόπουλου - Κιούκη να προσφέρουν μαγικές στιγμές, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των πολύ έμπειρων War Gamers με 73 – 67, στέλνοντας αυτήν την φοβερή σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους War να πατούν καλύτερα στα πρώτα 5 λεπτά με μπροστάρηδες τους έμπειρους Λαζαράκο και Αβραμίδη που πέτυχαν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα(7-12), όμως οι Colombians ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στην συνέχεια , έδωσαν δαιμονιώδη ρυθμό στην αναμέτρηση και με ηγέτες την γνωστή τριάδα Κιούκη(8),Ν.Γιαννακόπουλο(8) και Πασχαλάκη(4), έφεραν το ματς στα μέτρα τους παίρνοντας προβάδισμα με 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν μια μίνι αντίδραση και πλησίασαν στους τέσσερις, με τον Κοζομπόλη να ηγείται με 6 πόντους και τους Φιλίππου με 5 και Αβραμίδη με 4 πόντους να ακολουθούν στο σκοράρισμα, όμως οι γηπεδούχοι έβγαζαν πολλή ενέργεια μέσα στις τέσσερις γραμμές και με το μαγικό δίδυμο Γιαννακόπουλου και Κιούκη να σκοράρουν από 6 πόντους και τρίποντο του Διαμαντόπουλου από την γωνία, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 44 – 34.

Οι Colombians έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, πυροβολούσαν κατά ριπάς από την περιφέρεια με Ν.Γιαννακόπουλο(2), Ρετουνιώτη και Κ.Γιαννακόπουλο, εκτοξεύοντας την διαφορά στο + 18. Μετά το πεντάλεπτο, οι War αφυπνίστηκαν, έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα και με τον απίθανο Φίλιππου να πετυχαίνει 12 πόντους και τους Κοζομπόλη - Αβραμίδη να προσφέρουν από 4, κατάφεραν να πλησιάσουν 62 – 56.

Ο Κιούκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για τους γηπεδούχους σκοράροντας 7 συνεχόμενους πόντους, όμως οι ερυθρόλευκοι με Αβραμίδη και Κοζομπόλη να κουβαλούν την επίθεση με 5 και πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι. Τότε έφτασε ξανά η ώρα του Νίκου Γιαννακόπουλου, που με τρίποντο μαχαιριά στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, έγραψε το 72 – 67, με τον Κυριακόπουλο στη συνέχεια με μία βολή, να διαμορφώνει το τελικό 73 – 67. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι με μιά από τις δύο να περνάει στο φάιναλ-φόρ της Summer Master!

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Γιαννακόπουλος με 28 το πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κοζομπόλης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Colombians είχαν 21 / 38 δίποντα, 9 / 31 τρίποντα, 4 / 15 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι War είχαν 22 / 39 δίποντα , 6 / 26 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Colombians(Ρετουνιώτης): Κ.Γιαννακόπουλος 6, Διαμαντόπουλος 3, Τακίδης, Πασχαλάκης 6, Ν. Γιαννακόπουλος 28(13ρ.), Π.Κιούκης 23(7 ασίστ), Ρετουνιώτης 6, Κυριακόπουλος 1(7ρ.).

War Gamers(Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 18, Βασιλόπουλος, Κοζομπόλης 13(8ρ.), Λαζαράκος 8,Μέμεζας 2, Μπερδεμπές 2, Πανταζής 4, Φιλίππου 20.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Colombians, ο κόσμος που έδωσε άλλη γλύκα στο ματς και η αντίδραση των War στο -18.