18/12/2022
Flying Circus 10 17 8 7 - 42 -
Green Rose BC 7 12 11 7 - 37 -

Κοσμοσυρροή στο "Τσίρκο"!

Σημαντική νίκη στην μάχη της παραμονής πήρε χθες στο κλειστό του ΣΕΦ το Flying Circus, καθώς κατάφερε να μαζευτεί και επικράτησε δύσκολα του Green Rose με 42-37 για την 12η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και το Flying Circus να προηγείται με 10-7, χάρη σε 5 πόντους του Λαγκάδα και βοήθειες των Αλεξάκη - Πιπιλή. Οι Ξιάρχος, Κώστας Καναβάρος και Δημητρόπουλος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 2 πόντους έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Green Rose μπήκε πολύ δυνατά και με 4 πόντους του Τριανταφυλλόπουλου και δίποντα των Ξιάρχου, Θοδωρή Καναβάρου και Λώλου, προσπέρασε με 10-15. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 πόντους του Αλεξάκη, 4 του Κάκια, 3 του Σωτηρόπουλου και τριποντάκι του Λαγκάδα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 27-19!

Με 4 νέους πόντους του Αλεξάκη και δίποντα των Σωτηρόπουλου - Πιπιλή, το "Τσίρκο" έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 35-22, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι πράσινοι δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με show του Τριανταφυλλόπουλου με 9 πόντους, πλησίασαν στους 5, 35-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Flying Circus άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Αλεξάκη και Σωτηρόπουλο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 42-37. Για το Green Rose στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Δημητρόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος και Ροζάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 13/45 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/8 βολές, 13/49 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp του Flying Circus ο Αλεξάκης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Green Rose ο Τριανταφυλλόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/7 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

Flying Circus (Πιπιλής): Λαγκάδας 8 (2), Σωτηρόπουλος 7, Κάκιας 5, Αλεξάκης 18 (2), Πιπιλής, Γλυνός, Ασημακόπουλος

Green Rose (Καναβάρος Κ.): Δημητρόπουλος 4, Καναβάρος Θ. 5, Καναβάρος Κ. 4, Ροζάκης 2, Ξιάρχος 4, Λώλος 2, Τριανταφυλλόπουλος 16 (3)

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του αγώνα!